ԿԲ-ն անփոփոխ թողեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` 7.25%
Երեւան/Մեդիամաքս/. Սեպտեմբերի 7-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` 7.25%:
2010 թ. օգոստոսին նախորդ ամսվա նկատմամբ արձանագրվել է 1.3% գնաճ, որի պարագայում 12-ամսյա ցուցանիշն աճել է նախորդ ամսվա նույն ցուցանիշի նկատմամբ 1.8 տոկոսային կետով` կազմելով 9.6%, Մեդիամաքս-ին հայտնեցին ԿԲ մամուլի ծառայությունում:
ԿԲ Խորհուրդը փաստեց, որ 12-ամսյա գնաճի արագացումը հիմնականում արդյունք է պարենային ապրանքների միջազգային շուկաների և գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացումներով պայմանավորված` “Հացամթերք”, “Բանջարեղեն և կարտոֆիլ” և “Միրգ” ապրանքախմբերում գների աճի: Խորհուրդը գնահատում է, որ չնայած գնաճի ցուցանիշը էապես գերազանցում է նպատակային միջակայքի վերին սահմանը, այդուհանդերձ, այն առաջարկի շոկերի արդյունք է, որոնք, քիչ հավանական է, որ կունենան շարունակական բնույթ: Ակնկալվում է, որ  հետագա ամիսներին 12-ամսյա գնաճն աստիճանաբար կնվազի` կանխատեսվող 1 տարվա հորիզոնում ձևավորվելով նպատակային միջակայքի վերին սահմանի մոտ:
Միաժամանակ Խորհուրդը միակարծիք է, որ ներքին պահանջարկի աստիճանական վերականգնումը դեռևս գնաճային ճնշումներ չի առաջացնում, ավելին, տարեսկզբից դրամավարկային պայմանների խստացումը և արժութային շուկայի ներկա զարգացումները շարունակում են նպաստել գնաճային միջավայրի մեղմմանը:
Հաշվի առնելով բացառապես առաջարկի գործոններով գնաճի արագացման փաստը, ինչպես նաև պարենային ապրանքների միջազգային շուկաների ապագա զարգացումների անորոշությունները, Խորհուրդը նպատակահարմար գտավ շարունակել ձեռնպահ մնալ դրամավարկային պայմանների խստացումից:

ЦБ Армении оставил неизменной ставку рефинансирования: 7,25%
Ереван/Медиамакс/. Совет Центрального банка (ЦБ) Армении на заседании 7-го сентября принял решение оставить ставку рефинансирования на уровне 7,25%.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе ЦБ, в августе текущего года по сравнению с июнем была зафиксирована инфляция в размере 1,3%, вследствие чего показатель 12-месячной инфляции составил 9,6%, увеличившись по сравнению с аналогичным показателем предыдущего месяца на 1,8 процентных пунктов.
Совет ЦБ констатировал, что ускорение 12-месячной инфляции в основном обусловлено ростом цен на хлебобулочные изделия, овощи и фрукты, что, в свою очередь, обусловлено развитиями на международных рынках продовольствия и ситуацией в сельскохозяйственном секторе Армении.
«Несмотря на то, что показатель инфляции значительно превышает верхнюю планку целевого уровня, тем не менее, она является результатом «шоков предложения», продолжительный характер которых маловероятен. Ожидается, что в последующие месяцы 12-месячная инфляция постепенно снизится до верхней планки целевого промежутка», - отмечает совет ЦБ.
Вместе с тем совет считает, что постепенное восстановление внутреннего спроса еще не создает инфляционных давлений, а ужесточение денежно-кредитных условий с начала года и нынешние развития на валютном рынке продолжают способствовать смягчению инфляционной среды.
С учетом того, что рост инфляции обусловлен исключительно факторами предложения, а также неопределенности на  международных рынках продовольствия, совет решил воздержаться от ужесточения денежно-кредитных условий.