ՀԳՄ ղեկավարը մեկնաբանել է Լուկաշենկոյի եւ Ծառուկյանի պայմանավորվածությունները
Երեւան/Մեդիամաքս/. Բելառուսում կշշալցվի ոչ թե հայկական, այլ բելառուսական կոնյակ` պատրաստված հայկական կոնյակի հնեցված սպիրտերից:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, այդ մասին «ԲելԳազետա» թերթի հետ հարցազրույցում ասել է ՀՀ գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը` մեկնաբանելով Երեւանում Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի եւ «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
«Այդ նախագիծն ունի հսկայական ներուժ: Նախնական փուլում այն կարող է կազմել տարեկան 1,5-2 մլն շիշ: Ներկայումս Հայաստանն արտահանում է տարեկան շուրջ 30 մլն կեսլիտրանոց շշով կոնյակ, եւ մինչեւ ճգնաժամը արտահանման ծավալով Բելառուսը զբաղեցնում էր երրորդ տեղը: Ձեր երկիր էր մտնում մինչեւ 2 մլն շիշ»,- ասել է Ավագ Հարությունյանը:
«Այդպիսի դեպքերում առկա է համագործակցության երկու մեխանիզմ: Դրանցից մեկը կոնյակի սպիրտերի արտահանումն է Բելառուս եւ այնտեղ դրանց մշակումն ու շշալցումը: Մյուսը` պատրաստի խառնուրդի փոխադրումն է Բելառուս եւ դրա շշալցումը մասնաճյուղերում: Չի բացառվում, որ երկու սխեմաներն ել կկիրառվեն»,- նկատել է Ավագ Հարությունյանը:
Նա նշել է, որ «օրենքով հայկական է միայն այն կոնյակը, որը լցված է Հայաստանում, մնացածն իրավունք չունեն կոչվել հայկական կոնյակ»:
«Հայկական կոնյակի սպիրտերը կարելի է դուրս բերել այլ երկրներում շշալցնելու նպատակով: Սակայն Բելառուսում կշշալցվի ոչ թե հայկական կոնյակ, այլ բելառուսական` պատրաստված հայկական կոնյակի հնեցված սպիրտերից: Սակայն նույնիսկ դա կարելի է համարել իմիջային Բելառուսի համար, քանի որ հայկական սպիրտերը խոսում են իրենց փոխարեն. դա որակի ցուցանիշ է: Դուք կարող եք նաեւ ապրանք արտադրել Ծառուկյանի ընկերության ապրանքանիշերով` չօգտագործելով «հայկական կոնյակ» բառը»,- ասել է Ավագ Հարությունյանը:
Հարցազրույցի ամբողջական տարբերակը /ռուսերեն/ հասանելի է հետեւյալ հասցեով` http://www.belgazeta.by/20100830.34/040097061/:

Глава Союза виноделов Армении прокомментировал договоренности Лукашенко и Царукяна
Ереван/Медиамакс/. В Беларуси будет разливаться не армянский коньяк, а белорусский коньяк, изготовленный из армянских выдержанных коньячных спиртов.
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом в интервью «БелГазете» сказал председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян, комментируя договоренности, достигнутые в Ереване между президентом Беларуси Александром Лукашенко и главой
концерна «Мульти Групп» Гагиком Царукяном.
«Этот проект имеет огромный потенциал. На первых порах это может быть 1,5-2 млн. бутылок в год. Сейчас Армения экспортирует около 30 млн полулитровых бутылок коньяка в год, и до кризиса Беларусь занимала третье место по объемам экспорта. В вашу страну шло до 2 млн бутылок», - сказал Аваг Арутюнян.
«В таких случаях существует два механизма сотрудничества. Один из них - транспортировка коньячных спиртов в Беларусь и их обработка и розлив в Беларуси. Другой - доставка в Беларусь готового купажа и его розлив на филиале. Не исключаю, что обе схемы будут использованы», - заметил Аваг Арутюнян.
Он отметил, что «по закону армянский коньяк - это только тот коньяк, который разлит в Армении, все остальное называться армянским коньяком не имеет права».
«Вывозить армянские коньячные спирты для розлива коньяка в других странах можно. Но в Беларуси будет разливаться не армянский коньяк, а белорусский коньяк, изготовленный из армянских выдержанных коньячных спиртов. Но даже это можно считать имиджевым проектом для Беларуси, поскольку армянские спирты говорят сами за себя - это показатель качества. Также вы сможете выпускать продукцию под брендами компании Царукяна, не используя слов «армянский коньяк»», - сказал Аваг Арутюнян.