Կայացել է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի նիստը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի /ՀԱՄՀ/ Հոգաբարձուների խորհրդի 17-րդ նիստը կայացել է շաբաթ օրը Երեւանում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ղեկավարությամբ:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունում, Տիգրան Սարգսյանը Հոգաբարձուների խորհրդի անդամներին ներկայացրել է երկրի տնտեսության զարգացման միտումները: Նրա խոսքերով, 2010թ. 7 ամիսների ընթացքում արձանագրվել է  4% տնտեսական աճ, «սակայն գյուղատնտեսության ոլորտում արձանագրված զգալի անկումը ազդել է տնտեսության աճի տեմպի վրա»:
«Մեր համախառն ներքին արդյունքի կառուցվածքում տեղի են ունենում լուրջ փոփոխություններ: ՀՆԱ-ում ավելանում է ծառայությունների եւ արդյունաբերության տեսակարար կշիռը: Ինչ-որ առումով սա դրական ազդեցություն է թողնում հարկահավաքման վրա: Հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցությունը 7 ամիսների ընթացքում նախորդ տարվա համեմատ բարելավվել է»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը խորհրդի անդամներին ներկայացրել է 2010թ. առաջին յոթ ամիսների հարկային, մաքսային եւ սոցիալական մուտքերի ցուցանիշները` նշելով, որ դրանք գերազանցում են բյուջեով նախատեսվածը: «Դա մեզ հնարավորություն կտա պահպանել մակրոտնտեսական կայունությունը եւ նվազեցնել բյուջեի դեֆիցիտը ՀՆԱ նկատմամբ»,- ընդգծել է կառավարության ղեկավարը:
ՀԱՄՀ նիստի օրակարգում ընդգրկված են եղել Զբոսաշրջության հարավային առանցքի հատակագծի ծրագրային առաջարկը եւ կրթության ոլորտի հանձնաժողովի կողմից մշակված նախագիծը: Խորհրդի անդամները լսել են նաեւ զեկույց «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքի մասին: Քննարկման է ներկայացվել ազգային մրցունակության խթանմանն ուղղված ապագա ուղղությունների լայնամասշտաբ հետազոտության առաջարկը: Խորհուրդը քննարկել է մի շարք կազմակերպչական հարցեր, հաստատվել է հաջորդ նիստի անցկացման վայրը եւ ժամանակը:

Состоялось заседание Попечительского совета Фонда национальной конкурентоспособности Армении
Ереван/Медиамакс/. Заседание Попечительского совета Фонда национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА) состоялось в субботу в Ереване под председательством премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе правительства Армении, Тигран Саргсян представил членам Попечительского совета тенденции развития экономики страны.
По его словам, за 7 месяцев 2010 года в стране зарегистрирован 4%-ный экономический рост, “однако существенный спад в сельскохозяйственной сфере оказал влияние на темпы роста экономики”.
«В структуре нашего ВВП имеют место серьезные изменения. В ВВП увеличивается удельный вес услуг и промышленности. В каком-то смысле это положительно влияет на сбор налогов. Соотношение налоги-ВВП в течение 7 месяцев по сравнению с прошлым годом улучшилось»,- сказал премьер Армении.
Тигран Саргсян представил членам совета показатели налоговых, таможенных и социальных поступлений за первые семь месяцев 2010 года, отметив, что они превосходят запланированные госбюджетом. “Это позволит нам сохранить макроэкономическую стабильность и снизить дефицит бюджета по отношению в ВВП”,- подчеркнул глава правительства.
В повестку заседания ФНКА были включены программные предложения развития южного направления туризма и проект, разработанный комиссией сферы образования.
Члены совета выслушали доклад о ходе работ программы “Возрождение Татева”. На обсуждение было вынесено предложение о широкомасштабном исследовании направлений дальнейшего стимулирования национальной конкурентоспособности.