Այսօր երեկոյան Մեդիամաքսը կներկայացնի ֆիլմ Իէն Գիլանի մասին
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր ժամը 23:50-ին Մեդիամաքս-ը «Շանթ» հեռուստաընկերության եթերում կներկայացնի իր “Pictures of home” վավերագրական ֆիլմը Deep Purple խմբի վոկալիստ Իէն Գիլանի մասին:
Ֆիլմի համար հիմք են հանդիսացել 2009թ. հոկտեմբերին Armenia Grateful 2 Rock ծրագրի շրջանակներում ռոք-աստղերի` Հայաստան կատարած այցի ընթացքում արված նկարահանումները եւ Իէն Գիլանի հետ ձայնագրված հարցազրույցը ս.թ. մարտին Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ Deep Purple-ի վոկալիստի բարեգործական համերգներից հետո:
«Կարծում եմ` Իէն Գիլանի բազմաթիվ երկրպագուներ նրան կբացահայտեն նոր կողմից: Ֆիլմում Գիլանը խոսում է կրոնի, Աստծու, մշակույթի նկատմամբ իր վերաբերմունքի մասին եւ ներկայանում որպես մի մարդ, ով չափազանց խորը եւ փիլիսոփայական հայացքներ ունի»,- ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն եւ ֆիլմի սցենարի հեղինակ Արա Թադեւոսյանը: «Բնականաբար, Իէն Գիլանը ֆիլմում խոսում է նաեւ Հայաստանի նկատմամբ իր հատուկ վերաբերմունքի մասին»,- շարունակեց նա:
Արխիվային կադրերը, որոնք պատմում են 1990թ. Գիլանի` Հայաստան կատարած առաջին այցի մասին, անակնկալ կդառնան նրանց համար, ովքեր ներկա են գտնվել նրա համերգներին 20 տարի առաջ: Ֆիլմում իրենց կգտնեն նաեւ Իէն Գիլանի ու Թոնի Այոմիի հետ նախորդ տարվա հոկտեմբերին «Մոսկվա» կինոթատրոնում կայացած հանդիպման մասնակիցներից շատերը:
«Ֆիլմի անվանումը պատահական չի ընտրվել: Նախ, “Pictures of home”-ը Deep Purple-ի ամենավառ հիթերից է, որը Իէն Գիլանը կատարել է նաեւ Երեւանում մարտին կայացած համերգների ընթացքում: Երկրորդ, ինչպես ասել է ինքը երաժիշտը, նա Հայաստանը համարում է իր «հոգեւոր տունը»»,- ասել է Մեդիամաքսի տնօրենը:
Ֆիլմի պրեմիերան նվիրված է Deep Purple-ի վոկալիստի 65-ամյա հոբելյանին, որը երգիչը նշեց օգոստոսի 19-ին:
«Մեզ համար հատկապես հաճելի է, որ ֆիլմի պրեմիերան կլինի «Շանթ» հեռուստաալիքով: Այս տարի մենք «Շանթի» հետ համատեղ իրականացրեցինք կարեւոր մի նախագիծ` «Իէն Գիլանը` «Հայ Սուպերսթարի» հատուկ հյուր» հեռուստատեսային շոուն: Վստահ եմ, որ այդ շոուն կարեւորագույն խթան հանդիսացավ ոչ միայն «Հայ Սուպերսթարի» անմիջական մասնակիցների, այլեւ Հայաստանում ռոք-երաժշտության բազմաթիվ երիտասարդ երկրպագուների համար»,- ասել է Արա Թադեւոսյանը:
“Pictures of home” ֆիլմը Մեդիամաքսի կողմից արտադրվել է Zoom Production ստուդիայի հետ համագործակցությամբ: Ֆիլմի գլխավոր հովանավորն է «ՀայՌուսգազարդը», որը հովանավորել է նաեւ Armenia Grateful 2 Rock նախագիծը:
Մեդիամաքսը շնորհակալություն է հայտնում նաեւ այն մարդկանց ու կազմակերպիչներին, ովքեր մեծ ավանդ են ունեցել Armenia Grateful 2 Rock նախագծի եւ Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ Իէն Գիլանի համերգների իրականացման գործում` Rock Aid Armenia նախագծի հեղինակ Ջոն Դիին, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վիգեն Սարգսյանին, Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլին, «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությանն ու նրա գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանին, bmi ավիաընկերությանն ու «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցին, «Տրիադա» ստուդիային, PanArmenian Photo-ին: Մեդիամաքսը հատուկ շնորհակալություն է հայտնում Սուսաննա Օհանջանյանին եւ Արա Գեւորգյանին արխիվային տեսանյութերի տրամադրման համար:

Сегодня вечером состоится телепремьера фильма “Pictures of home” об Иэне Гиллане
Ереван/Медиамакс/. Сегодня в 23:50 на телеканале «Шант» компания Медиамакс представит свой документальный фильм “Pictures of home” о вокалисте группы Deep Purple Иэне Гиллане.
Основой для фильма послужили съемки, сделанные в октябре 2009 года в ходе визита рок-звезд в Армению в рамках проекта Armenia Grateful 2 Rock, и интервью с Иэном Гилланом, записанное в марте этого года, после благотворительных концертов вокалиста Deep Purple с Филармоническим оркестром Армении.
«Думаю, что многие поклонники Иэна Гиллана откроют его для себя с новой стороны. В фильме Гиллан говорит о своем отношении к религии, Богу, культуре и предстает как человек, обладающим глубоким и философским взглядом на вопросы бытия», - сказал директор Медиамакс и автор сценария фильма Ара Тадевосян. «Естественно, Иэн Гиллан говорит в фильме и о своем особом отношении к Армении», - продолжил он.
Архивные кадры, которые рассказывают о первом приезде Гиллана в Армению в 1990 году, станут сюрпризом для тех, кто присутствовал на его концертах 20 лет назад. В фильме себя найдут и многие из участников встречи Иэна Гиллана и Тони Айомми с поклонниками, состоявшейся в ереванском кинотеатре «Москва» в октябре прошлого года.
«Название фильма выбрано нами не случайно. Во-первых, “Pictures of home” - один из самых ярких хитов Deep Purple, который Иэн Гиллан исполнял на бис в ходе мартовских концертов в Ереване. Во-вторых, как сказал сам музыкант, он считает Армению своим «духовным домом»», - сказал директор Медиамакс.
Премьера фильма приурочена к 65-летнему юбилею вокалиста Deep Purple, который певец отметил 19 августа.
«Нам особенно приятно, что премьера фильма состоится на телеканале «Шант». В этом году мы реализовали вместе с «Шант» важный проект - ТВ-шоу «Иэн Гиллан - специальный гость «Ай-Суперстар»». Уверен, что это шоу послужило сильнейшим импульсом не только для непосредственных участников «Ай-Суперстар», но и для многих молодых поклонников рок-музыки в Армении», - сказал Ара Тадевосян.
Фильм “Pictures of home” произведен Медиамакс в сотрудничестве со студией Zoom Production. Генеральным спонсором фильма выступила компания «АрмРосгазпром», которая также спонсировала проект Armenia Grateful 2 Rock.
Медиамакс также выражает благодарность всем тем людям и организациям, который внесли большой вклад в реализацию проекта Armenia Grateful 2 Rock и концертов Иэна Гиллана с с Филармоническим оркестром Армении: автору проекта Rock Aid Armenia Джону Ди, заместителю руководителя аппарата президента Армении Вигену Саргсяну, послу Великобритании в Армении Чарльзу Лонсдейлу, компании «ВиваСелл-МТС» и ее гендиректору Ральфу Йирикяну, авиакомпании bmi и отелю «Армения Мариотт», студии «Триада», PanArmenian Photo. Особую благодарность Медиамакс выражает Сусанне Оганджанян и Ара Геворгяну за предоставленные архивные видеоматериалы.