Երևանի մետրոյի վերակառուցման նպատակով ԵՆԲ-ի հետ կքնվեց 5 մլն եվրո-ի վարկային համաձայնագիր
Երեւան/Մեդիամաքս/. Երևանի Մետրոպոլիտենի վերակառուցման ծրագրի իրականացման նպատակով այսօր Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև ստորագրվեց 5 մլն եվրո արժողությամբ վարկային համաձայնագիր: Այն հանդիսանում է ծրագրի առաջին փուլի համար նախատեսված 15 մլն եվրո ընդհանուր փաթեթի բաղկացուցիչ մասը:
Եւս 5 մլն եվրո վարկ տրամադրվում է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի կողմից, որի վերաբերյալ համաձայնագիրը ստորագրվել է ս.թ. մարտին, իսկ մյուս 5 մլն եվրոն` որպես դրամաշնորհ, կտրամադրի Եվրոպական Միության Հարևանության Ներդրումային ծրագիրը:
Վարկը տրամադրվում է 15 տարի մարման ժամկետով, որից 4 տարին` արտոնյալ,  6-ամսյա EURIBOR + 0.75 տոկոսադրույքով:
Գումարն ուղղվելու է Երևանի մետրոյի համակարգի վթարային վերականգնման ներդրումային ծրագրի իրականացմանը, որի շրջանակում այս փուլում կվերականգնվի մետրոյի շարժակազմը, կվերանորոգվեն մաշված երկաթուղագծի և էլեկտրամատակարարման համակարգի բաղադրամասերը, կփոխվեն տեխնիկական գնացքն ու պոմպակայանները:

ЕИБ выделит €5 млн на реконструкцию Ереванского метрополитена
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении и Европейский инвестиционный банк (European Investment Bank - ЕИБ) заключили сегодня в Ереване кредитное соглашение на €5 млн с целью реконструкции Ереванского метрополитена.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе правительства, подписанное соглашение является первым этапом программы по реконструкции Ереванского метрополитена.
Общий объем ресурсов, предоставляемых Армении в рамках данной программы составит €15 млн евро: €5 млн будет выделено Европейским банком реконструкции и развития  (соответствующее соглашение было подписано в марте текущего года), а остальные €5 млн в качестве гранта будут предоставлены Инвестиционной программой Политики Европейского Соседства.
Кредит ЕИБ предоставляется Армении сроком погашения в 15 лет с 4-летним льготным периодом по 6-месячной ставке EURIBOR (на 9-е августа - 1.155%) + 0.75.
Сумма будет направлена на осуществление инвестиционной программы по восстановлению аварийной системы метрополитена, ремонт подвижного состава, изношенных участков путей и системы электроснабжения, будут также заменены технический поезд и насосные станции.