«Ամերիաբանկը» հայտարարել է «Կասկադ բանկի» հետ միաձուլման գործընթացի ավարտի մասին
Երեւան /Մեդիամաքս/. «Ամերիաբանկի» գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն այսօր հայտարարել է «Կասկադ բանկի» հետ միաձուլման գործընթացի ավարտի մասին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում Արտակ Հանեսյանն ասել է, որ «Ամերիաբանկի» բաժնետերերի կազմում փոփոխություն չի կատարվել. բանկի հիմնական բաժնետերը մնացել է «Տրոյկա Դիալոգի» հետ փոխկապակցված, Կիպրոսում գրանցված TDA Holdings Limited-ը, որն այս տարվա ապրիլին գնել էր «Կասկադ բանկի» բաժնետոմսերի 100%-ը:
Միաձուլման արդյունքում 2010թ. առաջին կիսամյակի ավարտին «Ամերիաբանկը» ՀՀ բանկային համակարգում ակտիվների ծավալով (121,369 մլրդ դրամ) զբաղեցրել է 3-րդ, պարտավորությունների ծավալով` (91,04 մլրդ)` 5-րդ, իսկ կապիտալի ծավալով` (30,3 մլրդ)` 2-րդ տեղը: Վարկային ներդրումների ծավալով (74,4 մլրդ դրամ) «Ամերիաբանկը» զբաղեցրել է երրորդ տեղը:
««Ամերիաբանկի» ակտիվների որակը միաձուլումից հետո զգալի փոփոխություններ չի կրել. անառողջ ակտիվների ծավալը բանկում կազմում է 0,5%»,- ասել է Արտակ Հանեսյանը` հավելելով, որ դա լավ ցուցանիշ է այն տեսանկյունից, որ բանկային համակարգում «վատ վարկերի» մասնաբաժինը կազմում է միջինը 4,5%:
«Ամերիաբանկի» զուտ շահույթը համախմբումից հետո առաջին կիսամյակի արդյունքներով կազմել է 1,25 մլրդ դրամ: Արտակ Հանեսյանի խոսքերով, առաջին կիսամյակի արդյունքների համեմատ բանկը նախատեսում է տարեվերջին ապահովել ակտիվների 16%, պարտավորությունների` 20%, վարկային ներդրումների` 23%, ժամկետային ավանդների` 12%, ինչպես նաեւ շահույթի 125% աճ:
Արտակ Հանեսյանը տեղեկացրել է, որ «Կասկադ բանկի» աշխատակիցների շուրջ 90%-ը համալրել են «Ամերիաբանկի» շարքերը, իսկ «Կասկադ բանկի» նախկին ղեկավար Ահարոն Լեւոնյանը լքել է բանկը:

«Америабанк» объявил о завершении слияния с «Каскад Банком»
Ереван /Медиамакс/. Гендиректор «Америабанка» Артак Анесян объявил сегодня о завершении процесса слияния «Америабанка» с «Каскад Банком».
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на пресс-конгференции, Артак Анесян сказал, что изменения в составе акционеров «Америабанка» не произошло: основным акционером банка осталась аффилированная с «Тройкой Диалог» зарегистрированная на Кипре TDA Holdings Limited, купившая в апреле текущего года 100% акций «Каскад Банка».
В результате слияния, на конец первого полугодия 2010г., по размерам активов (121,369 млрд драмов) «Америабанк» занял 3-е, по размеру обязательств (91,04 млрд) – 5-е, а по размеру капитала (30,3 млрд) – 2-е место в банковской системе Армении. По размеру кредитных инвестиций (74,4 млрд драмов) «Америабанк» занял третье место в системе.
«Качество активов «Америабанка» после слияния не претерпело значительных изменений: уровень нездоровых активов составляет в банке 0,5%», - сказал Артак Анесян, добавив, что это является хорошим показателем с учетом того, что в среднем по банковской системе доля «плохих кредитов» составляет 4,5%.
Чистая прибыль «Америабанка» после консолидации по итогам первого полугодия составила 1,26 млрд драмов. По словам Артака Анесяна, в конце года по сравнению с итогами первого полугодия банк планирует обеспечить 16%-ный рост активов, 20%-ный рост обязательств, 23%-ный рост кредитных вложений, 12%-ный рост срочных депозитов, а также 125%-ный рост прибыли.
Артак Анесян сообщил, что около 90% сотрудников «Каскад Банка» пополнили штат «Америабанка», а прежний глава «Каскад Банка» Агарон Левонян покинул банк.