«Ամերիաբանկը» 20 մլն դոլար ծավալով վարկավորում է 12 ՀԷԿ-երի կառուցումը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Առաջին փոքր ՀԷԿ-երը, որոնց շինարարությունը ֆինանսավորում է «Ամերիաբանկը» Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) վարկային միջոցներով, շահագործման կհանձնվեն արդեն այս տարեվերջին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին ասել է «Ամերիաբանկի» գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը` բանկի կողմից IFC-ի միջոցներով ֆինանսավորվող առաջին ՀԷԿ-երից մեկի («Ջերմուկ 2») շինարարության դիտման ընթացքում:
Վերականգնվող էներգետիկայի ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում IFC-ն «Ամերիաբանկին» հատկացրել է $15 մլն վարկ, որը բանկը հիմնականում ուղղում է փոքր ՀԷԿ-երի ֆինանսավորմանը:
IFC-ի ծրագրով «Ամերիաբանկը» վարկեր է տրամադրում 8 տարի ժամկետով, տարեկան 11% տոկոսադրույքով:
«Ջերմուկ 2»-ը շահագործման կհանձնվի այս տարվա դեկտեմբերին: Նախագծի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է $3,15 մլն, որից $2 մլն-ը կազմել են «Ամերիաբանկի» վարկային միջոցները: «Ջերմուկ 2» ՀԷԿ-ի վարկավորումը մեկնարկել էր նախորդ տարվա սեպտեմբերին եւ շարունակվում է փուլերով:
Արտակ Հանեսյանը տեղեկացրել է, որ ներկայումս «Ամերիաբանկը» $20 մլն դրամ ընդհանուր ծավալով վարկավորում է 12 ՀԷԿ-երի կառուցումը: Ընթացիկ տարում բանկը վերականգնվող էներգետիկայի վարկավորմանը կուղղի $25 մլն, որից $15 մլն-ը կկազմեն IFC-ի միջոցները, իսկ $10 մլն-ը` FMO DEG հոլանդա-գերմանական կոնսորցիումի վարկը:
IFC-ի կովկասյան տարածաշրջանի ղեկավար Թոմաս Լյուբեկը նշել է, որ Հայաստանն ունի Հարավային Կովկասում հիդրոէներգետիկայի զարգացման ամենամեծ ներուժը:
«Վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը կկրճատի Հայաստանի կախվածությունը էներգակիրների ներկրումից եւ կնվազեցնի մթնոլորտ ջերմագազերի արտանետումները»,- նշել է նա:

«Америабанк» кредитует строительство 12 ГЭС на общую сумму в $20 млн
Ереван/Медиамакс/. Первые малые ГЭС, строительство которых финансирует «Америабанк» на кредитные средства Международной финансовой корпорации (IFC), будут сданы в эксплуатацию к концу текущего года.
Как сообщает Медиамакс, об этом сказал гендиректор «Америабанка» Артак Анесян в ходе осмотра стоительства одной из первых ГЭС («Джермук-2»), финансируемых банком на средства IFC.
В рамках программы по финансированию возобновляемой энергетики IFC предоставила «Америабанку» кредит в $15 млн, который банк главным образом направляет на финансирование малых ГЭС.
Кредиты по программе IFC «Америбанк» предоставляет сроком до 8 лет по ставке 11% годовых.
«Джермук-2» будет сдана в эксплуатацию в декабре текущего года. Общая стоимость проекта оценивается в $3,15 млн, $2 млн из которых составили кредитные средства «Америабанка». Кредитование ГЭС «Джермук-2» стартовало в сентябре прошлого года и продолжается поэтапно.
Артак Анесян сообщил, что «Америабанк» в настоящее время кредитует строительство 12 ГЭС на общую сумму в $20 млн. В текущем году банк направит на кредитование возобновляемой энергетики $25 млн, $15 млн из которых составят средства IFC, a $10 - кредит голландско-немецкого консорциума FMO DEG.
Руководитель IFC по кавказскому региону Томас Любек отметил, что у Армении самый большой потенциал развития гидроэнергетики в регионе Южного Кавказа. «Развитие возобновляемой энергетики сократит зависимость Армении от импорта энергоносителей и снизит выбросы парниковых газов в атмосферу»,- отметил он.