Ռուբեն Աղանբեղյանը կղեկավարի «Մոսկվայի միջբանկային արժութային բորսան»
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հունիսի 21-ից «Մոսկվայի միջբանկային արժութային բորսա» /ՄՄԱԲ/ ՓԲԸ նոր նախագահ կդառնա Ռուբեն Աղանբեղյանը:
Ներկայումս Ռուբեն Աղանբեղյանը հանդիսանում է «Ռենեսանս Կապիտալ» ներդրումային ընկերության վարչության նախագահի տեղակալը: Բորսայի ներկայիս ղեկավար Կոնստանտին Կորիշչենկոն կպահպանի միայն ՄՄԱԲ ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը:
«Ռուսաստանյան բրոքերները վաղուց էին սպասում փոփոխությունների ՄՄԱԲ ղեկավար կազմում, սակայն պարոն Աղանբեղյանի նշանակումը նրանց համար մեծ անակնկալ էր»,- այսօր գրել է «Կոմերսանտը» :
Ռուբեն Աղանբեղյանը թերթի հետ հարցազրույցում ասել է, որ այդ աշխատանքը համարում է «ամենահետաքրքիրներից մեկը այսօրվա ֆինանսական ոլորտում»:
«Բորսան եւ կենտրոնական դեպոզիտարիան ֆինանսական համակարգի սիրտն է, իսկ հաշվի առնելով այն, որ Ռուսաստանում ստեղծվում է Միջազգային ֆինանսական կենտրոն` այն ձեռք է բերում հատուկ մասշտաբ: Ինձ համար այդ գործընթացի կենտրոնում լինելը մարտահրավեր է եւ մեծ պատիվ: Ռուսաստանյան շուկան, ռուսական ներդրողները բավականին զարգացած են եւ ՄՄԱԲ-ից ակնկալում են հսկայական քանակությամբ նոր ֆինանսական գործիքներ, դերիվատիվներ, եւ ես պատրաստվում եմ աշխատել այդ ուղղությամբ եւս: Որպես ՄՄԱԲ տնօրենների խորհրդի անդամ` ես մասնակցել եմ բորսայի զարգացմանը եւ պատկերացնում եմ այն խնդիրների ծավալը, որոնք պետք է լուծեմ: Ես շատ ուրախ եմ այդ նշանակման համար»,- ասել է Ռուբեն Աղանբեղյանը:

Рубен Аганбегян возглавит ЗАО «Московская межбанковская валютная биржа»
Ереван/Медиамакс/. Новым президентом ЗАО «Московская межбанковская валютная биржа» (ММВБ) с 21 июня станет Рубен Аганбегян.
В настоящее время Рубен Аганбегян является заместителем председателя правления инвестиционной компании «Ренессанс Капитал». За нынешним главой биржи Константином Корищенко будет сохранен только пост гендиректора фондовой биржи ММВБ.
«Российские брокеры давно ждали изменений в руководстве ММВБ, однако назначение господина Аганбегяна стало для них полной неожиданностью», - пишет сегодня «Коммерсант».
Рубен Аганбегян сказал в интервью газете, что считает эту работу «одной из самых интересных сейчас в финансовой сфере».
«Биржа, центральный депозитарий - это сердце финансовой системы, а учитывая, что в России строится Международный финансовый центр, это приобретает особый масштаб. Для меня быть в центре этого процесса - это вызов и огромная честь. Российский рынок, российские инвесторы достаточно развиты и ждут от ММВБ огромного количества новых финансовых инструментов, деривативов, и над этим я тоже собираюсь работать. Как член совета директоров ММВБ, я участвовал в стратегии развития биржи и представляю масштаб задач, которые мне предстоит решать. Я очень рад этому назначению», - сказал Рубен Аганбегян.