«Ամերիաբանկը» եւ ՎԶԵԲ-ը կնքեցին առևտրի Ֆինանսավորման պայմանագիր
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Ամերիաբանկն» ու Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) կնքել են պայմանագիր, որի համաձայն «Ամերիաբանկը» ճանաչվել է թողարկող բանկ` միանալով Առեւտրի աջակցության ծրագրի (TFP) ցանցին:
Պայմանագիրը թույլ կտա «Ամերիաբանկին» ընդլայնել եւ զարգացնել իր հաճախորդների արտաքին առեւտրային գործարքների ֆինանսավորումը. Մեդիամաքս-ին  հայտնեցին բանկի մարկետինգի բաժնում:
Ծրագրի միջոցով ՎԶԵԲ-ը երաշխավորում է «Ամերիաբանկի» կողմից իր հաճախորդների պատվերով թողարկված առեւտրային ֆինանսական գործիքները միջազգային առևտրային բանկերի օգտին, ինչը զգալիորեն նվազեցնում է հաստատող բանկերի ռիսկերը:
Այսպիսով, «Ամերիաբանկը» եզրափակեց TFP ծրագրի հայաստանյան մասնակիցների տասնյակը: Ներկայումս Առևտրի աջակցության ծրագիրը ներկայացնում է 121 թողարկող բանկ 20 երկրում  եւ ավելի քան 750 հաստատող բանկ` աշխարհով մեկ:

«Америабанк» и ЕБРР заключили договор о финансировании торговли
Ереван/Медиамакс/. «Америабанк» и Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) заключили договор, согласно которому «Америабанк» признан банком-эмитентом, присоединившись к сети Программы содействия торговле (TFP) ЕБРР.
Как сообщили Медиамакс в отделе маркетинга «Америабанка», договор позволит банку расширить и развивать финансирование внешнеторговых сделок своих клиентов.
Согласно программе, ЕБРР гарантирует выпущенные «Америабанком» финансовые инструменты в пользу международных торговых банков, что существенно снижает риски подтверждающих банков.
«Америабанк» стал десятым армянским участником программы TFP. В настоящее время в Программе содействия торговле участвует 121 банк из 20 стран и более 750 подтверждающих банков по всему миру.