Քննարկվում են բանկերի տեղեկատվական անվտանգության համակարգերի արտոնագրման հարցերը
Երեւան/Մեդիամաքս/. “Ապագա Թեքնոլոջիս” ընկերությունն այսօր Երեւանում սեմինար է անցկացնում տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգերի ISO 27000 ստանդարտների եւ հավաստագրման մասին` բանկերի եւ ֆինանսական ոլորտի ընկերությունների ղեկավարների եւ ՏՏ բաժինների պատասխանատուների համար:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, “Ապագա Թեքնոլոջիս”-ի տնօրեն Միշել Դավուդյանն ասել է, որ Հայաստանի կառավարության որոշումը ISO/IEC 27000 միջազգային ստանդարտները տեղայնացնելու եւ որպես ազգային ստանդարտ ընդունելու մասին Հայաստանի տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում պատմության նոր էջ է բացում:
«ISO 27001 հավաստագրման գործընթացը բավականին ժամանակատար է, սակայն կազմակերպությունները` հատկապես ֆինանսաբանկային ոլորտի խաղացողները, պետք է գիտակցեն, թե ինչ առավելություններ է տալիս ստանդարտներին համապատասխանելը եւ հավաստագիր ունենալը: Առավելությունները, անշուշտ, բազմաթիվ են, սակայն կընդգծեմ միայն մի քանիսը՝ մրցակիցներից տարբերվելը, շուկայական դիրքերի ամրապնդելը, վստահության աճը, նոր գործարար հնարավորությունները՝ հատկապես արտասահմանյան գործընկերների հետ», - ասել է “Ապագա Թեքնոլոջիսի” տեղեկատվական անվտնագության ավագ աուդիտոր Ալեքսիս Հիրշհորնը:

В Ереване обсуждаются вопросы сертифицирования систем управления IT-безопасностью для банков
Ереван/Медиамакс/. Компания «Апага Текнолоджис» проводит сегодня в Ереване семинар на тему стандартов ISO 27000 и сертифицирования систем управления информационной безопасностью для руководителей банков и других компаний финансового сектора.
Как сообщает Медиамакс, директор «Апага Текнолоджис» Мишель Давудян сказал, что решение правительства Армении принять международные стандарты ISO/IEC 27000 в качестве национальных открывает новую страницу в сфере информационной безопасности Армении и знаменует новый этап развития в финансово-банковской системе страны.
«Процесс сертифицирования ISO 27001 требует длительного времени, однако организации, в особенности, игроки финансово-банковского сектора, должны осознавать, какие преимущества дает соответствие стандартам и обладание сертификатом. Преимуществ множество, отмечу некоторые из них: отличие от конкурентов, укрепление рыночных позиций, рост доверия, новые деловые возможности, в особенности, с иностранными партнерами», - сказал старший аудитор по информационной безопасности «Апага Текнолоджис» Алексис Хиршхорн (Alexis Hirshorn).