ԵԿԳ-ն այս տարի արտադրել է 3.83 մլն լիտր կոնյակի սպիրտ
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր Երեւանի կոնյակի գործարանում /ԵԿԳ/ տեղի է ունեցել ընկերության գործադիր տնօրեն Արա Գրիգորյանի հանդիպումը Արարատի եւ Արմավիրի մարզպետների, ինչպես նաեւ այդ մարզերի գյուղական համայնքների ղեկավարների հետ:
Ինչպես այսօր Մեդիամաքս-ին հայտնել են ԵԿԳ մամուլի ծառայությունում, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նախորդ տարվա խաղողի մթերման արդյունքները, ինչպես նաեւ գալիք մթերմանն առնչվող հարցեր:
Անցյալ տարի Երեւանի կոնյակի գործարանը մթերել է 31 600 տոննա խաղող` գերազանցելով 2008թ. ցուցանիշը:
Ապրիլի 20-ին ընկերությունն ավարտել է մթերված խաղողից ստացված ողջ գինենյութի թորման աշխատանքները: Երեք մասնաճյուղերի համատեղ աշխատանքի արդյունքում այս տարի ԵԿԳ-ն թորել է ավելի քան 24 մլն լիտր գինենյութ, որի արդյունքում արտադրվել է 3.83 մլն լիտր կոնյակի սպիրտ:
Ներկայումս ընկերությունում ընթանում են ֆերմերներին Եվրոպայից ներմուծված բարձրորակ բուժանյութերի եւ մասնագիտական խորհրդատվության տրամադրման աշխատանքները: Այս միջոցառումները կազմում են Երեւանի կոնյակի գործարանի` իր հետ պայմանագրեր կնքած խաղողագործների հետ իրականացվող աշխատանքների կարեւոր փուլը: Նման համագործակցությունը հնարավորություն է տալիս վերահսկել խաղողի որակական հատկանիշները մինչմթերման շրջանում, ինչպես նաեւ աջակցել ֆերմերին բերքին առնչվող ընթացիկ խնդիրների լուծման հարցում:
Առաջիկայում նախատեսվում է հանդիպում խաղողագործների հետ, որի ընթացքում Արմավիրի, Այգավանի եւ Տավուշի մարզերի շուրջ 70 խաղողագործների կհանձնվեն շնորհակալագրեր` 2009 թվականին ընկերության հետ կնքած խաղողի գնման պայմանագրային պարտավորությունները ժամանակին եւ որակով կատարելու համար:

В этом году ЕКЗ получил 3,83 млн литров коньячного спирта
Ереван/Медиамакс/. Сегодня на Ереванском коньячном заводе (ЕКЗ) состоялась встреча исполнительного директора завода Ара Григоряна с губернаторами Араратской и Армавирской областей и руководителями ряда сельских общин.
Как сообщили сегодня Медиамакс в пресс-службе ЕКЗ, на встрече обсуждались прошлогодние результаты закупа винограда и вопросы, связанные с предстоящим закупом.
В прошлом году ЕКЗ закупил 31 600 тонн винограда, превысив показатель 2008 года.
20 апреля компания завершила процесс дистилляции виноматериала, полученного от закупленного винограда. В результате совместной работы трех филиалов ЕКЗ в этом году продистиллировано свыше 24 млн литров виноматериала, в результате чего получено 3,83 млн литров коньячного спирта.
В настоящее время в компании проводятся работы по предоставлению фермерам импортированных из Европы высококачественных удобрений, пестицидов, а также специализированных консультаций. Эти мероприятия составляют один из ключевых этапов сотрудничества Ереванского коньячного завода с фермерами, заключившими контракты с компанией. Подобное сотрудничество позволяет контролировать качество винограда еще до закупа, а также содействовать фермерам в решении вопросов, связанных с урожаем.
В ближайшем будущем планируется проведение встречи руководства ЕКЗ с виноградарями Армавирской, Араратской и Тавушской областей, в ходе которой более 70 фермерам будут вручены почетные грамоты за своевременное и качественное выполнение договорных обязательств по обеспечению виноградом.