2009թ. ֆինկազմակերպությունները հաճախորդներին փոխհատուցել են ավելի քան 26 մլն դրամ
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ ԿԲ նախագահի տեղակալ Վաչե Գաբրիելյանը կարծում է, որ 2009 թվականը եղել է Հայաստանում ֆինանսական հաշտարարի ինստիտուտի կայացման տարի, եւ «այսօր մենք վստահ կարող ենք հայտարարել, որ այդ կառույցը կայացել է»:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, նա այդ մասին ասել է «Ֆինանսական Հաշտարարի Ինստիտուտն ուղղված հանրության վստահության ամրապնդմանը եւ ֆինանսական միջնորդության ավելացմանը» միջազգային կոնֆերանսի բացմանը: Վաչե Գաբրիելյանը կոնֆերանսն անվանել է «շատ կարեւոր իրադարձություն Հայաստանի համար»:
Ինչպես նշել է ՀՀ ֆինանսական հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանը, միջոցառման հիմնական նպատակը ֆինանսական բնագավառում սպառողների իրավունքների պաշտպանության միջազգային փորձի փոխանակումն է:
2009թ. ՀՀ ֆինանսական հաշտարարը ստացել է 378 բողոք, որի արդյունքում ֆինանսական կազմակերպությունները հաշտարարի միջնորդությամբ հաճախորդներին փոխհատուցել են ավելի քան 26 մլն դրամ: Բողոքների թվով առաջին տեղում են բանկերը, որոնց հետեւում են վարկային եւ ապահովագրական ընկերությունները:
Կոնֆերանսին մասնակցում են Մեծ Բրիտանիայի եւ Նիդեռլանդների Ֆինանսական համակարգի օմբուդսմենները, Ֆրանսիայի եւ Ղազախստանի ապահովագրական ծառայությունների օմբուդսմենները, ինչպես նաեւ ԱՊՀ երկրների Կենտրոնական բանկերի ներկայացուցիչները:

В 2009 году финансовые организации Армении компенсировали клиентам более 26 млн драмов
Ереван/Медиамакс/. Зампредседателя ЦБ Ваче Габриелян считает, что 2009 год был годом становления института финансового омбудсмена в Армении, «и сегодня можно с уверенностью заявить, что данная структура состоялась».
Как сообщает агентство Медиамакс, он сказал об этом на открытии международной конференции «Увеличение финансового посредничества и укрепление доверия общественности к Институту финансового омбудсмена». Ваче Габриелян назвал конференцию «очень важным событием для Армении».
Как отметила примиритель финансовой системы Армении Пируз  Саргсян, основной целью конференции является обмен международным опытом по защите прав потребителей в финансовой области.
В 2009 году офис примирителя финансовой системы Армении получил 378 жалоб, в результате чего финансовые организации компенсировали клиентам более 26 млн драмов.
На первом месте по числу жалоб находятся банки, далее следуют кредитные и страховые компании.
В конференции принимают участие омбудсмены финансовых систем Великобритании и Нидерландов, омбудсмены страховых услуг Франции и Казахстана, представители Центральных банков стран СНГ.