«Արցախ ՀԷԿ»-ը շահութաբաժիններ կվճարի 2009թ. ֆինանսական տարվա արդյունքներով
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2009թ. ֆինանսական տարվա արդյունքներով «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ն կվճարի շահութաբաժիններ՝ մեկ բաժնետոմսի դիմաց 100 դրամի կամ անվանական արժեքի 10%-ի չափով:
Այդ մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում տեղեկացրել է «Արմսվիսբանկի» (հանդիսանում է թողարկողի բաժնետոմսերի շուկա ստեղծողը) կորպորատիվ ֆինանսների բաժնի պետ Արկադի Փինաչյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ շահութաբաժին կստանան այս տարվա մարտի 12-ի դրությամբ բաժնետոմսերի ռեեստրում հաշվառված անձինք: ««Արցախ ՀԷԿ»-ի թողարկման ազդագրում նախատեսված չէր շահութաբաժնի վճարում 2009թ. ֆինանսական տարվա արդյունքներով, սակայն ընկերության ղեկավարությունն այդպիսի որոշում է կայացրել բաժնետերերի հետ ակտիվ համագործակցելու իր պատրաստակամությունը ցուցադրելու նպատակով»,- ասել է Արկադի Փինաչյանը:
Նա հայտնել է նաեւ, որ ապրիլի 27-ին Ստեփանակերտում կկայանա IPO-ի իրականացումից հետո ընկերության բաժնետերերի ընդհանուր տարեկան առաջին ժողովը:
2009թ. վերջի դրությամբ «Արցախ ՀԷԿ»-ի սեփական կապիտալը կազմել է 6 մլրդ 661 մլն դրամ, ակտիվները` 8 մլրդ 898 մլն դրամ: Ընկերության հասույթը 2009թ. կազմել է 1 մլրդ 73 մլն դրամ, զուտ շահույթը` 639 մլն դրամ: Ընկերության ակտիվների եւ սեփական կապիտալի շահութաբերությունը 2009թ. կազմել է, համապատասխանաբար, 7,2% եւ 9,6%:
«Արցախ ՀԷԿ»-ի բաժնետոմսերը ցուցակվել են ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ում 2009թ. հոկտեմբերի 29-ին; բորսայական ցուցակում ներառված են ընկերության 5 962 074 բաժնետոմսեր` յուրաքանչյուրը 1000 դրամ անվանական արժեքով:

«Арцах ГЭС» выплатит дивиденды по итогам 2009 финансового года
Ереван/Медиамакс/. По итогам 2009 финансового года ОАО «Арцах ГЭС» выплатит дивиденды в размере 100 драмов на каждую акцию или 10% от их номинальной стоимости.
Об этом сегодня в интервью Медиамакс сообщил начальник отдела корпоративных финансов «Армсвисбанка» (являющегося маркетмейкером акций эмитента) Аркадий Пиначян.
Он сообщил, что дивиденты получат лица, числящиеся в реестре акционеров по состоянию на 12 марта текущего года. «В проспекте эмиссии «Арцах ГЭС» не предусматривалось выплаты дивидендов по итогам 2009 финансового года, однако руководство компании приняло такое решение, чтобы продемонстрировать свою готовность к активному сотдрудничеству с акционерами»,- сказал Аркадий Пиначян.
Он сообщил также, что 27 апреля в Степанакерте состоится первое после IPO общее собрание акционеров компании.
Собственный капитал «Арцах ГЭС» на конец 2009 года составил 6 млрд. 661 млн. драмов, активы – 8 млрд. 898 млн. драмов. Выручка компании в 2009 году составила 1 млрд. 73 млн. драмов, чистая прибыль – 639 млн. драмов. Прибыльность активов и собственного капитала компании в 2009 году составила, соответственно, 7,2% и 9,6%.
Акции «Арцах ГЭС» прошли листинг на бирже НАСДАК ОЭМЭКС Армения 29 октября 2009 года; в биржевой список включены 5 962 074 акции компании номинальной стоимостью 1000 драмов.