ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ում գործարկվել է վարկային ռեսուրսների նոր հարթակ
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա ֆոնդային բորսայում այսօրվանից գործում է վարկային ռեսուրսների նոր հարթակ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, հարթակի մասնակիցներն են հանդիսանում ՀՀ առեւտրային բանկերը, որոնք ամեն աշխատանքային օր ժամը 11:00-ից մինչեւ 15:00-ը կարող են «խաղալ» բորսայում:
Ֆոնդային բորսայի տնօրեն Արմեն Մելիքյանի խոսքերով, վարկային ռեսուրսների հարթակը նոր ֆինանսական գործիք է, որն առեւտրային բանկերի համար բացում է նոր հնարավորություններ լրացուցիչ վարկային միջոցներ ներգրավելու համար:
Ինչպես նշել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի ֆինանսական վարչության դրամավարկային գործառնությունների բաժնի պետ Արման Փոթիկյանը, ԿԲ-ն ապահովելու է գործարքների կատարումը ֆոնդային բորսայում, սակայն գործարքները բանկերը կնքելու են իրար հետ:
Առեւտրային բանկերը կարող են իրար տրամադրել վարկեր ավելի ցածր տոկոսադրույքներով, քան առաջարկում է Կենտրոնական բանկը: Այսպես, այսօր 12:00-ի դրությամբ հարթակում գրանցվել է 5 հայտ` 9% միջին տոկոսադրույքով, մինչդեռ ԿԲ լոմբարդային ռեպո տոկոսադրույքը կազմում է 11,5%:
«Դա նաեւ դրամային գործիք է եւ երկրի ֆինանսական շուկայում դոլարիզացման դեմ պայքարի տարր»,- ասել է Արման Փոթիկյանը:

На бирже NASDAQ OMX Армения запущена новая площадка кредитных ресурсов
Ереван/Медиамакс/. На фондовой бирже NASDAQ OMX Армения с сегодняшнего дня действует новая площадка кредитных ресурсов.
Как сообщает Медиамакс, участниками данной площадки являются коммерческие банки Армении, которые каждый рабочий день с 11.00 до 15.00 смогут «играть» на бирже.
По словам директора фондовой биржи Армена Меликяна, площадка кредитных ресурсов - это новый финансовый инструмент, который открывает для коммерческих банков новые возможности для привлечения дополнительных кредитных средств.
Как отметил руководитель отдела по денежно-кредитных операциям финансового управления Центрального банка Армении Арман Потикян, ЦБ будет обеспечивать осуществление сделок на фондовой бирже, но сами сделки банки будут заключать между собой.
Коммерческие банки смогут предоставлять друг другу кредиты по более низким процентным ставкам, нежели предлагает Центральный банк. Так, сегодня на 12.00 на площадке было зарегистрировано 5 заявок по средней процентной ставке в 9%, в то время как ставка по ломбардным репо ЦБ составляет 11,5%.
«Это также является драмовым инструментом и элементом борьбы с долларизацией на финансовом рынке страны», - сказал Арман Потикян.