«Ամերիաբանկի» եւ «Կասկադ Բանկի» միաձուլման գործընթացը նախատեսվում է ավարտել այս տարի
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Ամերիաբանկի» եւ «Կասկադ Բանկի» միաձուլման գործընթացը «Ամերիաբանկ» ապրանքանիշի ներքո նախատեսվում է ավարտել այս տարի, այսօր ասել է «Ամերիաբանկի» գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, «Կասկադ Բանկի» գործադիր տնօրեն Ահարոն Լեւոնյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Արտակ Հանեսյանը չի մեկնաբանել, թե «Ամերիաբանկի» բաժնետերերի կապիտալում ինչ տեսակարար կշիռ են ունենալու «TDA Holdings Limited»-ը («Ամերիաբանկի» միակ բաժնետերը) եւ «Կասկադ Կապիտալ Հոլդինգս»-ը («Կասկադ Բանկի» միակ բաժնետերը)` նշելով, որ դրա մասին կտեղեկացվի ավելի ուշ:
Հանեսյանի խոսքերով, միաձուլումից կշահեն երկու բանկերի հաճախորդները, քանի որ այն թույլ կտա ընդլայնել ծառայությունների տեսականին եւ զգալիորեն մեծացնել տնտեսության վարկավորումը:
Պատասխանելով հարցին այն մասին, թե ինչու էին երկու բանկերը նախորդ տարի հերքում հնարավոր միաձուլման մասին լուրերը, բանկերի ներկայացուցիչներն ասել են, որ նախորդ տարի սկսված բանակցությունները հետաձգվել էին տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքով: «Այժմ` ճգնաժամի ստեղծած խոչընդոտների հաջող հաղթահարումից հետո, մենք վերադարձել ենք բանակցային սեղանին»,- ասել է Արտակ Հանեսյանը:
«Հայաստանի բանկային հատվածի կոնսոլիդացումը բնական գործընթաց է, քանի որ ընդամենը $3 մլրդ ծավալ (խոսքը բանկային ակտիվների մասին է) ունեցող շուկայի համար 22 բանկերի առկայությունը հաճախ խոչընդոտում է ոլորտի զարգացմանը»,- ասել է «Կասկադ Բանկի» գործադիր տնօրեն Ահարոն Լեւոնյանը:
Պատասխանելով ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հարցին` Արտակ Հանեսյանը չի բացառել, որ հետագայում նոր բանկի կառույցում կարող է ընդգրկվել նաեւ «Կասկադ Ինվեստմենտս»-ը, սակայն բացառել է «Կասկադ Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերության հետ միաձուլման հնարավորությունը` բացատրելով դա նրանով, որ «Ամերիաբանկը» մտադիր չէ զբաղվել ապահովագրական բիզնեսով:

Процесс слияния «Америабанка» и «Каскад Банка» планируется завершить в этом году
Ереван/Медиамакс/. Процесс слияния «Америабанка» и «Каскад Банка» под брендом «Америабанка» планируется завершить в этом году, заявил сегодня гендиректор «Америабанка» Артак Анесян.
Как сообщает Медиамакс, выступая на совместной пресс-конференции с исполнительным директором «Каскад Банка» Агароном Левоняном, Артак Анесян не стал комментировать, какой удельный вес в акционерном капитале «Америабанка» будут иметь «TDA Holdings Limited» (единственный акционер Америабанка) и «Каскад Капитал Холдингс» (единственный акционер «Каскад Банка»), отметив, что об этом будет сообщено позже.
По словам Анесяна, от слияния выиграют клиенты обоих банков, поскольку оно позволит расширить спектр услуг и значительно увеличить кредитование экономики.
Отвечая на вопрос о том, почему оба банка опровергали слухи о возможном слиянии в прошлом году, представители обоих банков сказали, что начавшиеся в прошлом году переговоры были отложены по причине экономического кризиса. «Теперь же, после успешного преодоления препятствий, созданных кризисом, мы вернулись к столу переговоров», - сказал Артак Анесян.
«Консолидация банковского сектора Армении – естественный процесс, поскольку для рынка размером всего $3 млрд (речь идет о банковских активах) наличие 22-х банков зачастую препятствует развитию сектора», - сказал исполнительный директор «Каскад Банка» Агарон Левонян.
Отвечая на вопрос Медиамакс, Артак Анесян не исключил, что в дальнейшем в структуру нового банка может войдти также «Каскад Инвестментс», но исключил возможность слияния со страховой компанией «Каскад Иншуранс», объяснив это тем, что «Америабанк» не намерен заниматься страховым бизнесом.