АrCa ընկերությունը ներկայացրել է PCI DSS հավաստագրի ստացման մանրամասները
Երեւան/Մեդիամաքս/. АrCa (Armenian Card) ընկերությունը անցել է երկար ճանապարհ եւ բարդ ընթացակարգեր վճարային քարտերի տվյալների փոխանցման եւ պահպանման անվտանգության PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) միջազգային հավաստագիր ստանալու համար:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում հայտնել է АrCa-ի անվտանգության գծով փոխտնօրեն Գագիկ Գրիգորյանը` հավելելով, որ ընկերության աուդիտն անցկացվում էր 2006 թվականից, եւ միայն 2009թ. դեկտեմբերին АrCa-ն ճանաչվեց PCI DSS չափանիշներին լիարժեք համապատասխանող:
Գագիկ Գրիգորյանը ներկայացրել է սերտիֆիկատի տրման համար աուդիտի անցնելու վիճակագրությունը: Նրա խոսքերով, 2006 թվականին KPMG ընկերության կողմից անցկացվող աուդիտը բացահայտել է АrCa-ի 59 տոկոսանոց համապատասխանություն PCI DSS չափանիշներին: Հետագայում աուդիտն անցկացվել է «Ինֆորմզաշչիտա» ընկերության կողմից, եւ 2007թ. АrCa-ն ապահովել է 69 տոկոսանոց, 2008թ.` 82 տոկոսանոց, եւ միայն 2009թ.` 100 տոկոսանոց համապատասխանություն PCI DSS չափանիշներին: Հավաստագիրը տրամադրվում է տարին մեկ անգամ, եւ այդ կապակցությամբ տարեվերջին կանցկացվի նոր աուդիտ, նշել է Գրիգորյանը:
PCI DSS չափանիշներին համապատասխանության միջոցառումների շրջանակներում մշակվել եւ կառուցվել է АrCa-ի պաշտպանիչ ցանցը, նորացվել է պրոցեսինգային կենտրոնի` վճարային քարտերի պաշտպանության պահանջների իրականացման ծրագրային ապահովումը, ներդրվել է դիտարկման եւ լուսաբանման համակարգը, անցկացվել է անձնակազմի ուսուցում եւ այլն:
Գրիգորյանի գնահատմամբ, PCI DSS չափանիշների համապատասխանությունն ապահովել է АrCa վճարային համակարգի անվտանգության բարձր մակարդակը եւ քարտապանների տվյալների բազայի անխոցելիությունը, բարձրացրել է անձնակազմի մասնագիտական որակավորումը եւ իրազեկությունը, նվազագույնի է հասցրել մեքենայությունների հնարավորությունը:
Ներկայումս АrCa համակարգում գործարկված է ավելի քան 600 բանկոմատ, աճի միտումը կազմում է տարեկան 100-200 բանկոմատ:

Компания АrCa представила подробности получения сертификата PCI DSS
Ереван/Медиамакс/. Компания АrCa (Armenian Card) прошла долгую дорогу и сложные процедуры по получению международного сертификата PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) по безопасности хранения и передачи данных платежных карт.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване заявил заместитель директора по безопасности АrCa Гагик Григорян, добавив, что аудит компании проводился с 2006 года, и только в декабре 2009 года АrCa была признана полностью соответствующей стандартам PCI DSS.
Гагик Григорян представил статистику прохождения аудита на предмет выдачи сертификата. По его словам, в 2006 году аудит, проводимый компанией KPMG, выявил 59-процентное соответствие АrCa стандартам PCI DSS. В дальнейшем аудит проводился компанией «Информзащита», по его результатам в 2007 году АrCa обеспечила 69-процентное, в 2008 году - 82-процентное, и только в 2009 году - 100-процентное соответствие стандартам PCI DSS. Сертификат выдается на год, в связи с чем в конце года будет проведен новый аудит, отметил Григорян.
В рамках мероприятий по соответствию стандартам PCI DSS была разработана и построена защищенная сеть АrCa; обновлено программное обеспечение процессингового центра по реализации требований защиты данных платежных карт; внедрена система мониторинга и оповещения; проведено обучение персонала и т.д.
По оценке Григоряна, соответствие стандартам PCI DSS обеспечило высокий уровень безопасности платежной системы АrCa и неуязвимость базы данных картодержателей, повысило профессиональную квалификацию и осведомленность персонала, минимизировало возможность махинаций.
Сегодня в системе АrCa задействовано более 600 банкоматов, тенденция роста составляет 100-200 банкоматов в год.