Դոլարի պահանջարկը բավարարված է, եւ դրամը կրկին սկսում է ամրապնդվել, հայտարարել է ՀԲՄ ղեկավարը
18.03.2010 | 15:50 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանի բանկերի միության /ՀԲՄ/ նախագահ Արարատ Ղուկասյանը կարծում է, որ դոլարի պահանջարկը բավարարված է, եւ դրամը կրկին սկսում է ամրապնդվել:
«Վերջին օրերի ընթացքում շուկայում նկատվում էր դոլարի լրացուցիչ պահանջարկ, ինչը հանգեցրեց նրան, որ դրամի փոխարժեքը հատեց 1 ԱՄՆ դոլարի դիմաց 400 դրամ սահմանագիծը: Սակայն, կարծում եմ, որ ներկայումս այդ պահանջարկը բավարարված է, եւ դոլարի փոխարժեքը կսկսի նվազել»,- ասել է Արարատ Ղուկասյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում:
Նա կարծիք է հայտնել, որ դրամը չի արժեզրկվի այնքան, որքան կանխատեսում են որոշ տնտեսագետներ: Նրա խոսքերով, մոտ ապագայում փոխարժեքը կհավասարակշռվի 1 դոլարի դիմաց 380-ից 400 դրամի սահմաններում:
«Ընդհանուր առմամբ ես լուրջ պատճառներ չեմ տեսնում ՀՀ դրամի լուրջ արժեզրկման համար: Շուկայում պարզապես տեղի է ունեցել դրամային բազայի աճ, եւ դրամային լրացուցիչ ռեսուրսները տնտեսության կողմից ավելի դժվար են կլանվել, քան նախորդ ամիսներին»,- ասել է Արարատ Ղուկասյանը: