Կենսաթոշակային բարեփոխումները Հայաստանում “երկար փողերի” ներդրման փորձ են հանդիսանում
Երեւան/Մեդիամաքս/. Կենսաթոշակային բարեփոխումները Հայաստանում “երկար փողերի” ներդրման փորձ են հանդիսանում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, ֆինանսիստ, կառավարման մասնագետ Հարություն Մեսրոբյանն այսօր ասել է, որ կուտակային համակարգի ներդրումը թույլ կտա մի շարք հարցեր լուծել, սակայն, միեւնույն ժամանակ, իր մեջ որոշակի վտանգներ է պարունակում: Նրա խոսքերով, այսօր Հայաստանում 460 հազար աշխատունակ քաղաքացիներ սպասարկում են 520 հազար թոշակառուների կենսաթոշակը:
Հայաստանի ֆինանսների նախարարության ֆինանսական շուկայի զարգացման եւ կառավարման վարչության պետ Կարեն Թամազյանն իր հերթին նշել է, որ բարեփոխումների արդյունքում կենսաթոշակը բաղկացած կլինի երեք բաղադրամասերից` պետական, պարտադիր կուտակային եւ կամավոր կուտակային: Նա նաեւ ասել է, որ մասնավոր հիմանդրամների գործունեությունը կկարգավորվի համապատասխան օրենքով, եւ “գումարների կորուստն անհնարին կլինի”:
Հարություն Մեսրոբյանն առաջարկել է սկզբնական շրջանում ներդնել կուտակային համակարգի կամավոր սկզբունքը` զուգահեռաբար զարգավնելով արժեթղթերի շուկան: Այդ առաջարկին Կարեն Թամազյանը նկատել է, որ  2004 թ-ին արդեն իսկ նմանատիպ փորձ կատարվել է, սակայն կամավոր կուտակային համակարգը չի գործել:

Пенсионная реформа в Армении является попыткой внедрения «длинных денег»
Как сообщает Медиамакс, финансист, специалист по управлению Арутюн Месробян сказал сегодня, что внедрение накопительной пенсионной системы позволит решить ряд проблем, однако при этом несет в себе и некоторые угрозы. По его словам, сегодня в Армении 460 тысяч работоспособных граждан содержат 520 тысяч пенсионеров.
В свою очередь, начальник управления по развитию финансового рынка министерства финансов Карен Тамазян подчеркнул, что в результате реформы пенсия будет состоять из трех компонентов: государственной, обязательно накопительной и добровольно накопительной. Он также заметил, что деятельность частных фондов будет регулироваться законом, и «потеря денег будет невозможной».
Арутюн Месробян предложил на первом этапе внедрить накопительную систему на добровольных началах, параллельно развивая рынок ценных бумаг. На это Карен Тамазян заметил, что в 2004 году уже была предпринята аналогичная попытка, однако добровольная накопительная система не заработала.