ՀԲ-ն Հայաստանին կտրամադրի լրացուցիչ $12 մլն սոցիալական ծրագրերի իրականացման նպատակով
Երեւան/Մեդիամաքս/. Լրացուցիչ ֆինանսավորման շրջանակներում Համաշխարհային բանկը /ՀԲ/ Հայաստանին կհատկացնի $12 մլն սոցիալական ծրագրերի իրականացման նպատակով:
Ինչպես այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում ասել է ՀԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը, $5 մլն-ը կտրամադրվի կառավարության` սոցիալական պաշտպանության ծրագրի (SPAP) լրացուցիչ ֆինանսավորման շրջանակներում, $7 մլն-ը` Սոցիալական ներդրումների հիմնադրամի (ASIF III) լրացուցիչ ֆինանսավորման համար:
Արիստոմենե Վարուդակիսի խոսքերով, լրացուցիչ միջոցներն ուղղված են լինելու ՀՀ 35 համայնքներում ենթակառուցվածքի վերականգնմանը, կենսաթոշակային բարեփոխումների անցկացմանն օժանդակելուն եւ այլ սոցիալական նպատակների:
ՀԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարն ընդգծել է, որ այդ նախագծերի իրականացումը թույլ կտա գյուղական վայրերում ստեղծել տարեկան 200 մշտական աշխատատեղեր:
Նշենք, որ վարկերը տրամադրվում են Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի /ՎԶԵԲ/ կողմից 25 տարի ժամկետով եւ 10 տարի արտոնյալ ժամանակահատվածով:

ВБ предоставит Армении дополнительно $12 млн. на реализацию социальных программ
Ереван/Медиамакс/. В рамках дополнительного финансирования Всемирный банк (ВБ) предоставит Армении $12 млн. на реализацию социальных программ.
Как сообщил сегодня на пресс-конференции глава ереванского офиса ВБ Аристомене Варудакис, $5 млн. будут предоставлены в рамках дополнительного финансирования проекта правительства по социальной защите (SPAP), $7 млн. – в рамках второго дополнительного финансирования для Фонда социальных инвестиций III (ASIF III).
По словам Аристомене Варудакиса, дополнительные средства будут направлены на восстановление инфраструктуры в 35 общинах Армении, содействие в проведении пенсионных реформ и другие социальные цели.
Глава ереванского офиса ВБ подчеркнул, что реализация данных проектов позволит создавать 200 постоянных рабочих мест в год в сельских местностях.
Отметим, что кредиты предоставляются Международным банком реконструкции и развития (группа ВБ) сроком на 25 лет при льготном периоде в 10 лет.