ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակն ամփոփել է գործունեության առաջին տարին
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2009 թվականին ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակը ստացել է 378 բողոք, որոնց 70%-ը լուծվել է հաճախորդների օգտին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այսօր այդ մասին, ամփոփելով գրասենյակի գործունեության առաջին տարվա արդյունքները, ասել է ֆինանսական հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանը: Հաշվետու ժամանակահատվածում հաջողվել է հաճախորդներին փոխհատուցել ավելի քան 23 մլն դրամ:
Խոսելով 2010թ. ծրագրերի մասին` Փիրուզ Սարգսյանը նշել է ապրիլին ՀՀ Կենտրոնական բանկի հետ համատեղ միջազգային կոնֆերանսի անցկացումը, որին կմասնակցեն Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, Նիդեռլանդների, ինչպես նաեւ ԱՊՀ երկրների ֆինանսական օմբուդսմենները եւ նրանց ներկայացուցիչները:
Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակի Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Վախթանգ Աբրահամյանի խոսքերով, նախորդ տարին ապացուցեց, որ «մեր հասարակության մեջ այդպիսի ինստիտուտը կարող է արդյունավետորեն աշխատել»: Նա նշել է, որ ԱՊՀ երկրների շարքում միայն Հայաստանում է գործում նման կառույց:
Փիրուզ Սարգսյանն այսօր «Լավագույն համագործակցող ֆինանսական կազմակերպության» վկայականներ է հանձնել «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկին», «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին», «Յունիբանկին», «ԻՆԳՈ Արմենիա» ապահովագրական ընկերությանը, «Էքսպրես-Կրեդիտ» վարկային կազմակերպությանը եւ «Վալքես» գրավատանը:

Офис примирителя финансовой системы Армении подвел итоги первого года своей деятельности
Ереван /Медиамакс/. В 2009 году Офис примирителя финансовой системы Армении получил 378 жалоб, 70% из которых были разрешены в пользу клиентов.
Как сообщает Медиамакс, об этом, подводя сегодня итоги первого года деятельности Офиса, сказала финансовый примиретель Пируз  Саргсян. За отчетный период удалось компенсировать клиентам более 23 млн драмов.
Говоря о планах на 2010 год, Пируз Саргсян отметила проведение в апреле международной конференции совместно с Центральным банком Армении, в которой примут участие финансовые омбудсмены и их представители из Великобритании, Франции, Нидерландов, а также стран СНГ.
По словам члена Совета Попечителей Офис примирителя финансовой системы Вахтанга Абрамяна, прошедший год доказал, что «в нашем обществе может эффективно работать такой институт». Он отметил, что среди стран СНГ лишь в Армении действует подобная структура.
Пируз Саргсян вручила сегодня свидетельства «Лучшие сотрудничающие финансовые организации» «АКБА-Кредит Агрикол Банку», Банку ВТБ (Армения), «Юнибанку», страховой компании «ИНГО Армения», кредитной организации «Экпресс-Кредит» и ломбарду ООО «Валкес».