«Ուկրպրոմբանկը» որոշել է հրաժեշտ տալ «Հայբիզնեսբանկին»
Երեւան /Մեդիամաքս/. «Ուկրպրոմբանկի» ժամանակավոր կառավարիչը վաճառքի է հանել «Հայբիզնեսբանկի» բաժնետոմսերի 13.01%-ը:
Ինչպես նշում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին հայտնում են ուկրաինական ԶԼՄ-ները` վկայակոչելով «Ուկրպրոմբանկը»:
«Հայբիզնեսբանկի» մյուս բաժնետերը Chrystie Management Inc. (86,99%) ընկերությունն է:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը հիշեցնում է, որ 2006թ. ապրիլին «Ուկրպրոմբանկը» հայտնել էր «Հայինվեստբանկի» բաժնետոմսերի 35%-ը գնելու մասին, որը հետագայում վերանվանվել էր «Հայբիզնեսբանկ»:
«Հայաստանում բանկային շուկան մեծ չէ, այնտեղ կարելի է մուտք գործել ոչ մեծ գումարով եւ զբաղեցնել առաջատարի դիրքեր: Միաժամանակ, բանկերի գները բարձր չեն: 35%-ոց փաթեթի համար մենք վճարեցինք ընդամենը $3 մլն, եւ արդեն այս տարի նախատեսում ենք ստանալ շուրջ $12 մլն եկամուտ»,- ասել էր «Ուկրպրոմբանկի» վարչության նախագահ Ալեքսանդր Սոլտուսը 2008թ. մայիսին:
2009թ. սեպտեմբերի 19-ին հանդես գալով «Հայբիզնեսբանկի» նոր գլխավոր մասնաճյուղի բացմանը` բանկի վարչության նախագահ Արա Կիրակոսյանն ասել էր, որ վերջին 3 տարիների ընթացքում «Հայբիզնեսբանկին» հաջողվել է բարելավել հիմնական ֆինանսական ցուցանիշները: Բանկն ունի 20 մասնաճյուղեր Հայաստանում եւ ԼՂՀ-ում, ակտիվները հասել են 85 մլրդ-ի` վերջին 3 տարիների ընթացքում ավելանալով 15 անգամ: Բանկի կապիտալն աճել էր ավելի քան 9 մլրդ դրամով: Բանկի վարկային պորտֆելը սեպտեմբերին կազմում էր 35 մլրդ դրամ եւ նախատեսվում էր, որ մինչեւ տարեվերջ այն կավելանա եւս 10 մլրդ դրամով:

«Укрпромбанк» решил расстаться с «Армбизнесбанком»
Ереван /Медиамакс/. Временный администратор «Укрпромбанка» (Киев) выставил на продажу 13,01% акций «Армбизнесбанка».
Как отмечает агентство Медиамакс, об этом сообщают украинские СМИ со ссылкой на
«Укрпромбанк».
Другим акционером «Армбизнесбанка» является компания Chrystie Management Inc. (86,99%).
Агентство Медиамакс напоминает, что в апреле 2006 года «Укрпромбанк» сообщил о покупке 35 % «Арминвестбанка», который был позже переименован в «Армбизнесбанк». Аффилированная с «Укрпромбанком» украинская страховая компания «АЛЬФА-ГАРАНТ» также приобрела 35 % акций «Армбизнесбанка».
«В Армении банковский рынок невелик, туда можно недорого войти и занять лидирующие позиции. К тому же цены на банки невысокие. За 35%-ный пакет акций мы заплатили всего около $3 млн, и уже в нынешнем году планируем получить около $12 млн прибыли», - говорил председатель правления «Укрпромбанка»  Александр Солтус в мае 2008 года.
Выступая 19 сентября 2009 года на открытии нового главного офиса «Армбизнесбанка»,
председатель правления банка Ара Киракосян сказал, что за последние 3 года «Армбизнесбанку» удалось улучшить основные финансовые показатели. Банк имеет 20 филиалов в Армении и НКР, его активы достигли 85 млрд, увеличившись за последние 3 года в 15 раз. Капитал банка увеличился более чем на 9 млрд драмов. Кредитный портфель банка в сентябре составлял 35 млрд драмов, планировалось, что до конца года он вырастет еще на 10 млрд драмов.