ԵՄ-ն խստացնում է Հայաստանից ալյումինե փայլաթիթեղի ներմուծումը
Երեւան /Մեդիամաքս/. Եվրոպական Միությունը հինգ տարի ժամկետով 13.4 տոկոս տուրք է սահմանել Հայաստանից ալյումինե փայլաթիթեղի ներմուծման համար:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, վկայակոչելով Bloomberg-ը, տուրքերը սահմանվել են Հայաստանի, Չինաստանի եւ Բրազիլիայի արտահանողների նկատմամբ` Մետաղների եվրոպական ասոցիացիայի կողմից համապատասխան բողոքի հիման վրա 2008թ. հուլիսին հարուցված հակադեմպինգային վարույթի արդյունքում:
Այս որոշումը ԵՄ-ն բացատրում է էժան ներմուծման պատճառով “էական վնասներ” կրած տեղական արտադրողներին օգնություն ցուցաբերելու ցանկությամբ:
Տուրքերն ուժի մեջ կմտնեն հոկտեմբերի 8-ին: ԵՄ-ն մերժել է հակադեմպինգային տուրքից ազատվելու դիմաց ալյումինը թույլատրելի նվազագույն գնով վաճառելու`
փայլաթիթեղի խոշոր հայաստանյան արտադրող “Ռուսալ-Արմենալի” խնդրանքը` միեւնույն ժամանակ բավարարելով ԵՄ փայլաթիթեղ ներմուծող բրազիլական ընկերության համանման խնդրանքը:

ЕС ужесточает импорт алюминиевой фольги из Армении
Ереван /Медиамакс/. Европейский Союз (ЕС) установил 13.4%-ные пошлины на импорт алюминиевой фольги из Армении сроком на 5 лет.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Bloomberg, пошлины установлены для экспортеров из Армении, Китая  и Бразилии и стали следствием антидемпингового расследования, инициированного в июле 2008-го года на основе соответствующей жалобы Европейской ассоциации металлов.
ЕС объясняет данное решение стремлением помочь местным производителям, понесшим «существенный ущерб» в результате более дешевого импорта.
Пошлины войдут в силу 8 октября. ЕС отказал в просьбе крупнейшего армянского производителя фольги «Русал-Арменал» в просьбе продавать аллюминий по минимальной допущенной цене взамен на освобождение от антидемпинговой пошлины, удовлетворив при этом аналогичную просьбу бразильской компании-импортера фольги в ЕС.