Fitch. հայաստանյան բանկերն ճգնաժամի պայմաններում ունեն ամրության պաշար
Երեւան /Մեդիամաքս/. Fitch Ratings գործակալությունը այսօր հրապարակել է հատուկ հաշվետվություն, որում ասվում է, որ ՀՀ բանկային համակարգը հարաբերականորեն կայուն է մնում համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում:
“Այնուամենայնիվ, կտրուկ անկումն էականորեն չդիվերսիֆիկացված ՀՀ տնտեսության մեջ, հատկապես Ռուսաստանից եկող տրանսֆերտների եւ ներդրումների ծավալի կրճատումը, ինչպես նաեւ 2009թ. մարտին դրամի 20 տոկոսանոց արժեզրկումը բացասաբար անդրադարձան բանկերի ակտիվների որակի եւ ցուցանիշների վրա: Բացի այդ, վարկունակության հիմնական անբարենպաստ գործոններից մեկը մնում է բանկերի ոչ շատ մեծ լինելը եւ ռիսկերի ու եկամուտների սահմանափակ դիվերսիֆիկացիան:
Բանկային համակարգի կապիտալի բավարարության ընդհանուր ցուցանիշը 2009թ. առաջին եռամսյակի վերջին մնացել է 28%-ի մակարդակում: Նախկինում նկատվող ակտիվների արագ աճը, ընդհանուր առմամբ ժամանակով չստուգվող վարկային պորտֆելները, նոր սեգմենտների ընդլայնումը եւ արժութային վարկավորման (հիմնականում կորպորատիվ հաճախորդների) բարձր մակարդակը հիմնական տնտեսական թուլացած ցուցանիշների համադրությամբ պայմանավորեցին վարկերի արժեզրկման զգալի աճը 2009թ. առաջին կիսամյակում: Հետագայում հնարավոր է խնդիրներ առաջացնող վարկերի թվի աճ, սակայն կապիտալիզացիան ապահովում է վարկերի վնասները ծածկելու ունակությունը:
ՀՀ բանկերի իրացվելիության դիրքերը ընդհանուր առմամբ համարժեք են ակտիվների զգալի իրացվելիության տեսանկյունից, եւ այդ դիրքերն ավելի ամրապնդվեցին 2009թ. առաջին կեսին վարկավորման ոլորտում ակտիվության նվազման հաշվին: Հաճախորդների ֆոնդավորումն (հայաստանյան բանկերի պարտավորությունների հիմնական աղբյուրը) ընդհանուր առմամբ բավականին կայուն մնաց դրամի արժեզրկումից հետո եւ առաջ:  Միաժամանակ, հաճախորդների ֆինանսավորման ավելացած դոլարիզացիան արժեզրկման արդյունքում հանգեցրեց բանկերի կողմից կարճաժամկետ արժութային դիրքերի ժամանակավոր բացմանը եւ վնասների: Արտասահմանյան ֆինանսավորումը կարեւոր դեր է խաղում, սակայն տեղի է ունենում հիմնականում մայր բանկերի կամ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից եւ, այդպիսով, Fitch-ի կողմից չի դիտարկվում որպես վերաֆինանսավորման էական ռիսկի աղբյուր”, - ասվում է հաշվետվության մեջ:
Fitch Ratings-ը նշում է, որ ՀՀ խոշորագույն 4 բանկերին բաժին է ընկնում բանկային համակարգի ակտիվների շուրջ 43%-ը: ՙՄանրածախ դեպոզիտների առաջատար դերակատարն է HSBC Armenia-ն, որի մասնաբաժինը շուկայում 2009թ. առաջին եռամսյակում կազմել է 23%՚, - ասվում է հաշվետվությունում: Fitch Ratings-ը նշում է, որ ակտիվների շուրջ 70%-ը բանկերում գտնվում է մաժորիտար արտասահմանյան սեփականության տեսքով, թեեւ որպես միջազգային բաժնետերեր ոչ միշտ են հանդես գալիս բարձր վարկանիշ ունեցող արտասահմանյան բանկերը:

Fitch: армянские банки имеют запас прочности в условиях кризиса
Ереван /Медиамакс/. Агентство Fitch Ratings опубликовало сегодня специальный отчет, в котором говорится, что банковская система Армении остается относительно устойчивой в условиях глобального кризиса.
«Тем не менее, резкий спад в значительной мере недиверсифицированной экономики Армении, снижение объема трансфертов и инвестиций, особенно из России, и 20-процентная девальвация драма в марте 2009 г. негативно сказались на качестве активов и показателях банков страны. Кроме того, одним из основных неблагоприятных факторов кредитоспособности остается очень небольшой размер банков и ограниченная диверсификация рисков и доходов.
Совокупный показатель достаточности капитала банковской системы на конец 1 полугодия 2009 г. оставался на существенном уровне в 28%. Наблюдавшийся ранее быстрый рост активов, в целом не проходившие проверку временем кредитные портфели, расширение в новые сегменты и высокий уровень валютного кредитования (особенно корпоративных клиентов) в сочетании с ослаблением фундаментальных экономических показателей обусловили значительный рост обесценивания кредитов в 1 половине 2009 г. В будущем возможно увеличение числа проблемных кредитов, однако капитализация обеспечивает существенную способность покрывать убытки по кредитам.
Позиции ликвидности у банков Армении в целом являются адекватными ввиду значительных ликвидных активов, и эти позиции еще больше укрепились в 1 половине 2009 г. за счет снижения активности в сфере кредитования. Клиентское фондирование (основной источник обязательств армянских банков) оставалось достаточно стабильным на совокупной основе и до, и после девальвации драма. В то же время увеличившаяся долларизация клиентского финансирования привела к временному открытию банками коротких валютных позиций и убыткам в результате девальвации. Зарубежное фондирование играет важную роль, однако поступает, главным образом, от материнских банков или международных финансовых организаций и, таким образом, не рассматривается Fitch в качестве источника существенного риска рефинансирования», - говорится в отчете.
Fitch Ratings отмечает, что на долю четырех крупнейших банков Армении приходится около 43% активов банковской системы. «Ведущим игроком в сегменте розничных депозитов является HSBC Armenia, доля рынка которого на конец 1 полугодия 2009 г. составляла 23%», - говорится в отчете. Fitch Ratings отмечает, что около 70% активов сектора находится в банках в мажоритарной иностранной собственности, хотя международные акционеры не всегда являются иностранными банками с высокими рейтингами.