Հակամենաշնորհային քաղաքականությունը մնում է ՀՀ տնտեսության հիմնական խնդիրը
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2009-2010թթ. Մրցունակության համաշխարհային զեկույցում Հայաստանը 133 երկրների շարքում գրավում է 97-րդ տեղը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում զեկույցը ներկայացրել է “Տնտեսություն եւ արժեքներ” հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանը:
“Տնտեսություն եւ արժեքներ” հետազոտական կենտրոնը Հայաստանում Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի /ՀՏՖ/ գործընկերն է:
Հերգնյանի խոսքերով, նախորդ տարվա համեմատ Հայաստանի ցուցանիշն անփոփոխ է մնացել: Միաժամանակ, մակրոտնտեսական կայունության վարկանիշը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է 30 կետով, ֆինանսական շուկայի եւ ձեռնարկատիրության ոլորտներում վարկանիշը բարելավվել է, համապատասխանաբար, 10 եւ 8 կետով: Տեղի է ունեցել նաեւ ապրանքների շուկայի արդյունավետության (6 կետ), նորարարությունների, աշխատուժի շուկայի, ինչպես նաեւ բարձրագույն կրթության եւ վերապատրաստման (2 կետ) արդյունավետության կրճատում:
Զեկույցում զգալի թերությունների թվում նշվում է հակամենաշնորհային քաղաքականության արդյունավետությունը (Հայաստանը 133 երկրների շարքում զբաղեցնում է 132-րդ տեղը), մաքսային ընթացակարգերի բեռը (131-րդ տեղը), շուկայում գերիշխող խմբերի առկայությունը (129-րդ տեղը) եւ այլն:
Հայաստանի հիմնական մրցակցային առավելություններն են պետական պարտքի փոքր ծավալը, աշխատուժի շուկայի կարգավորումը, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսական քաղաքականությունը:
Ինչպես նշել է Մանուկ Հերգնյանը, Հայաստանն արդեն հինգ տարի մասնակցում է այդ զեկույցին, եւ այդ ողջ ժամանակահատվածում երկրի վարկանիշը գրեթե չի փոխվել: Նրա կարծիքով, զեկույցը լավ ծանրաչափ է, որը մատնանշում է տնտեսության մեջ առկա կոնկրետ խնդիրները:

Антимонопольная политика остается основной проблемой армянской экономики
Ереван /Медиамакс/. Армения занимает 97-е место в мировом докладе по конкурентоспособности 2009-2010 гг. среди 133 стран мира.
Как сообщает Медиамакс, доклад представил сегодня на пресс-конференции в Ереване председатель исследовательского центра «Экономика и ценности» Манук Йергнян.
«Экономика и ценности» выступают партнером Всемирного экономического форума (ВЭФ) в Армении.
По словам Йергняна, показатель Армении не изменился с прошлого года. При этом рейтинг по макроэкономической стабильности увеличился с прошлого года на 30 пунктов, улучшение в сферах финансового рынка и предпринимательства составило 10 и 8 пунктов соответственно. В то же время произошло сокращение рейтинга эффективности рынка товаров (на 6 пунктов), инновациям, эффективности рынка труда и высшему образованию и переподготовке (на 2 пункта).
Среди значительных упущений в докладе отмечена эффективность антимонопольной политики, по которой Армения занимает 132-е место среди 133 стран, груз налоговых процедур (131-е место), наличие доминирующих групп на рынке (129-е место) и т.д.
Преимущества конкурентоспособности Армении отражены в докладе в виде небольшого объема государственного долга, регулирования рынка труда, а также сельскохозяйственной политики.
Как отметил Манук Йергнян, уже пятый год Армения принимает участие в данном докладе, и на протяжении всего этого периода рейтинг страны практически не менялся. По его мнению, данный доклад - хороший барометр, который указывает на конкретные проблемы в экономике.