Fitch-ը իջեցրել է “ՎՏԲ-Հայաստան բանկի” վարկանիշները
Երեւան /Մեդիամաքս/. Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակայությունն իջեցրել է «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» թողարկողի դեֆոլտի երկարաժամկետ ազգային արժույթով եւ արտարժույթով վարկանիշները /ԹԴՎ/ BB+-ից BB  մակարդակ` «կայուն» կանխատեսմամբ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը վկայակոչելով Fitch Ratings-ը, գործակալությունը հաստատել է բանկի կարճաժամկետ ազգային արժույթով եւ արտարժույթով ԹԴՎ-ները B մակարդակում: Հաստատվել են նաեւ բանկի անհատական (D/E) եւ թողարկողի աջակցման (3) վարկանիշները:
Բանկի ԹԴՎ-ների իջեցումը պայմանավորված է Հայաստանի երկրային առաստաղի վարկանիշի` BB+-ից BB իջեցմամբ, որն արտացոլում է տրանսֆերտային ու արժույթների ազատ փոխարկման ռիսկերը, սահմանափակելով բանկի միակ բաժնետիրոջ` ռուսաստանյան «Բանկ ՎՏԲ»-ի /վարկանիշ` BBB` բացասական կանխատեսմամբ/ կողմից օգնության` «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» երկարաժամկետ ԹԴՎ-ներում հաշվի առնվելու հավանականությունը:
«ՎՏԲ-Հայաստան բանկը» Հայաստանի 4-րդ խոշորագույն բանկն է համախառն ակտիվների մեծությամբ, որի հաշվին ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակի ավարտին բաժին են ընկել երկրի բանկային համակարգի վարկերի ընդհանուր ծավալի 10.4%-ը եւ հաճախորդների ավանդների 6.4%-ը:

Fitch понизило рейтинги Банка ВТБ (Армения) до уровня BB
Ереван /Медиамакс/. Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings понизило долгосрочные рейтинги дефолта эмитента (РДЭ) «Банка ВТБ (Армения)» в иностранной и национальной валюте с уровня BB+ до BB (прогноз - стабильный).
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Fitch Ratings, краткосрочныe РДЭ банка в иностранной и национальной валюте утверждены на уровне B. Утверждены также индивидуальный рейтинг банка (D/E) и  рейтинг поддержки эмитента (3).
Понижение РДЭ банка учитывает понижение рейтинга странового потолка Армении с уровня BB+ до BB, который отражает трансфертный риск и риск конвертируемости валют, ограничивая степень, в которой поддержка от единственного акционера банка, ОАО «Банк ВТБ» (рейтинг - BBB/прогноз «Негативный»), может быть учтена в долгосрочных РДЭ «Банка ВТБ (Армения)».
Банк ВТБ (Армения) - четвертый крупнейший банк страны по величине совокупных активов, на долю которого в конце 1 полугодия 2009 г. приходилось 10,4% общего объема кредитов и 6,4% клиентских депозитов в банковской системе Армении.