Հուլիսին ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակը ստացել է 23 բողոք
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2009թ. հուլիսին ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակը ստացել է ֆինանսական կազմակերպություններին վերաբերող 23 բողոք: Դրանցից 13-ը, գործող օրենսդրության համաձայն, քննարկման ենթական չեն եղել:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակում, քննարկման ենթակա 10 բողոքներից 5-ը ստացվել են գրավոր տեսքով: 5 պահանջներ եղել են հաշտարարի լիազորությունների շրջանակներում, սակայն հաճախորդները սահմանված կարգով իրենց բողոք-պահանջները չեն ներկայացրել ֆինանսական կազմակերպությանը: Գրասենյակի աշխատակիցներն օգնել են ձեւակերպել իրենց պահանջները:
Գրավոր պահանջները վերաբերվել են վճարահաշվարկային գործարքներին (բանկոմատով կատարվող քարտային գործարքներ), վարկային պայմանագրերին, գրավատան կողմից գույքի իրացմանը եւ ապահովագրական հատուցումներին:

В июле в офис Омбудсмена финансовой системы Армении поступило 23 жалобы
Ереван /Медиамакс/. В июле 2009 года в офис Омбудсмена финансовой системы Армении поступило 23 жалобы на финансовые организации. 13 из них не подлежали рассмотрению согласно действующему законодательству,
Как сообщили Медиамакс в офисе Омбудсмена финансовой системы, 5 из 10 жалоб, подлежащих рассмотрению, были получены в письменной форме. 5 жалоб находились в рамках полномочий Омбудсмена, однако клиенты не представили жалобы-требования к финансовой организации в установленном порядке. Сотрудники офиса помогли оформить требования.
Письменные жалобы касались платежно-расчетных операций (снятие наличности через банкоматы), кредитных договоров, отчуждением имущества со стороны ломбардов  и страховых компенсаций.