«ՓՄՁ ներդրումներ» վարկային կազմակերպությունը կզբաղվի ՌԴ վարկի միջոցների բաշխմամբ
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը օգոստոսի 7-ի նիստում որոշեց գրանցել եւ լիցենզավորել «ՓՄՁ ներդրումներ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպություն ՓԲԸ-ն:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, նորաստեղծ վարկային կազմակերպությունը զբաղվելու է Ռուսաստանի կողմից տրամադրված կայունացնող վարկի այն մասի բաշխմամբ, որը ՀՀ կառավարությունը որոշել է ուղղել ՓՄՁ վարկավորմանը:
Հուլիսի 2-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասաց, որ հայաստանյան տնտեսության վրա ռուսաստանյան վարկի դրական ազդեցությունը առավել շոշափելի կդառնա 2010 թվականին եւ ավելի փոքր ծավալով` այս տարվա երրորդ եւ չորրորդ եռամսյակներում:
Հունիսի 26-ին ՀՀ կառավարությունը հաստատեց ՌԴ կողմից Հայաստանին տրամադրված պետական վարկի միջոցներից տնտեսության կայունացման ծրագիրը:
Ծրագիրը նախատեսում է բյուջետային վարկերի տրամադրում ըստ հետեւյալ բաղադրիչների` ֆինանսաբանկային համակարգի վարկավորում` 60,5 մլրդ դրամ, փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության վարկավորում` 6,4 մլրդ դրամ, համակարգաստեղծ կամ խոշոր ենթակառուցվածքների գործունեությունն  ապահովող տնտեսվարող սուբյեկտների վարկավորում` 23,1 մլրդ դրամ:

В Армении создана кредитная организация для кредитования МСБ из средств российского кредита
Ереван /Медиамакс/. Совет Центрального банка Армении зарегистрировал и лицензировал 7 августа универсальную кредитную организацию «Инвестиции МСБ».
Как сообщает агентство Медиамакс, новая кредитная организация займется распределением
той части средств из российского стабилизационного кредита (общий объем - $ 500 млн), которую правительство Армении решило направить на кредитование малого и среднего бизнеса.
2 июля премьер-министр Армении Тигран Саргсян сказал, что положительное воздействие российского кредита на армянскую экономику в большей степени станет ощутимым в 2010-м году и в меньшей - в III и IV кварталах текущего года.
26 июня правительство Армении утвердило кредитную программу по стабилизации экономики за счет средств российского стабилизационного кредита. Программа предусматривает предоставление бюджетных кредитов по следующим направлениям: кредитование финансово-банковской системы - 60.5 млрд. драмов; кредитование малого и среднего бизнеса - 6.4 млрд. драмов; кредитование системообразующих предприятий - 23.1 млрд. драмов.