Հիփոթեքային ընկերությունը կսկսի աշխատել հուլիսից, ասել է ՀՀ վարչապետը
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հիփոթեքային ընկերությունը կսկսի աշխատել այս ամսից, այսօր Երեւանում ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, հանդես գալով կառավարության նիստում` վարչապետը հիշեցրել է, որ կառավարությունը պետական երաշխիքներ է տրամադրել կառուցապատող մի շարք ընկերությունների:
Տիգրան Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ Հիփոթեքային ընկերության, որը պետք է վերաֆինանսավորի հիփոթեքային վարկերը, աշխատանքը եւ շինարարության ակտիվացումը կհանգեցնեն իրավիճակի կայունացման, իսկ ՀՀ քաղաքացիները հնարավորություն կունենան բնակարաններ ձեռք բերել մատչելի պայմաններով:
Վարչապետը հայտարարել է նաեւ ՀՀ գյուղական ճանապարհների վերանորոգման ծրագիրը շարունակելու անհարժեշտության մասին: Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է, որ սկսված աշխատանքների դադարեցումը կարող է հանգեցնել արդեն ներդրված միջոցների փոշիացմանը: Ծրագիրն ավարտին հասցնելու համար անհրաժեշտ է լրացուցիչ 6 մլրդ դրամ, որոնք նախատեսվում է ներգրավել Ասիական զարգացման բանկից:

Ипотечная компания начнет работать в июле, сказал премьер-министр Армении
Ереван /Медиамакс/. Ипотечная компания начнет работать в этом месяце, сказал сегодня в Ереване премьер-министр Армении Тигран Саргсян.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая на заседании кабинета министров, премьер напомнил, что правительство предоставило государственные гарантии ряду девелоперских компаний.
Тигран Саргсян выразил уверенность, что работа Ипотечной компании, которая будет рефинансировать ипотечные кредиты, и активизация строительства приведут к стабилизации ситуации, и граждане Армении получат возможность приобретать жилье на доступных условиях.
Премьер-министр также заявил сегодня о необходимости продолжения программы строительства сельских дорог Армении. Тигран Саргсян подчеркнул, что приостановка начатых работ может привести к распылению уже вложенных средств. Для завершения программы дополнительно требуется 6 млрд драмов, которые планируется привлечь от Азиатского банка развития.