Հայաստանը «Շանհայ Էքսպո-2010» ցուցահանդեսին մասնակցելու համար կծախսի 569 մլն դրամ
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունն այսօր հաստատել է «Շանհայ Էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսին երկրի մասնակցության բյուջեն, որը կազմում է 569 մլն դրամ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այսօր կառավարության նիստում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը տեղեկացրել է, որ այս տարի նախապատրաստական աշխատանքների համար կծախսվի 77,7 մլն դրամ, իսկ մնացած մասը կօգտագործվի 2010 թվականին եւ կուղղվի հայկական ցուցասրահի ձեւավորմանը, սպասարկմանը, մշակութային ծրագրերին, վարչական եւ այլ ծախսերի:
Էկոնոմիկայի նախարարը հայտնել է նաեւ, որ չինական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել Շանհայում հայաստանյան պատվիրակությանը տրամադրել $650 հազարի տեխնիկական աջակցություն:
Ներսես Երիցյանի խոսքերով, մրցույթի արդյունքում արդեն որոշվել է հայկական ցուցասրահի հնարավոր դիզայնը:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մշակույթի եւ սփյուռքի նախարարություններին կոչ է արել ակտիվորեն մասնակցել ցուցահանդեսի նախապատրաստական աշխատանքներին: Վարչապետը նշել է, որ ցուցահանդեսին մասնակցելու ծախսերը կգերազանցեն բյուջեով սահմանված գումարը` հույս հայտնելով, որ կներգրավվեն մասնավոր հովանավորներ:
Համաշխարհային ցուցահանդեսը տեղի է ունենալու Շանհայում 2010թ. մայիս-հոկտեմբեր ամիսներին: Ցուցահանդեսի թեման է` «Բարեկեցիկ քաղաք, բարեկեցիկ կյանք»: Ակնկալվում է, որ ցուցահանդեսին կմասնակցեն ավելի քան 200 երկրներ եւ միջազգային կազմակերպություններ, իսկ այցելուների թիվը կգերազանցի 70 մլն-ը:

Армения потратит на участие в «Шанхай Экспо-2010» 569 млн драмов
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении утвердило сегодня бюджет участия страны во всемирной выставке «Шанхай Экспо-2010» в размере 569 млн драмов.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на заседании правительства Армении, министр экономики Нерсес Ерицян сообщил, что в текущем году на подготовительные работы будет направлено 77,7 млн драмов, остальная же часть будет использована в 2010 году и будет направлена на оформление армянского павильона, его обслуживание, культурные программы, административные и прочие расходы.
Министр экономики сообщил также, что китайская сторона выразила готовность предоставить армянской делегации в Шанхае техническое содействие в размере $650 тыс.
По словам Нерсеса Ерицяна, в результате конкурса уже определен возможный дизайн армянского павильона.
Премьер-министр Армении Тигран Саргсян призвал к активному участию в подготовительных работах выставки министерства культуры и диаспоры. Премьер отметил, что расходы на участие в выставке превысят утвержденные бюджетом, выразив надежду на привлечение частных спонсоров.
Всемирная выставка будет проходить в Шанхае с мая по октябрь 2010 года. Тема выставки - «Благоустроенный город, благоустроенная жизнь». Ожидается, что в выставке примут участие более 200 стран и международных организаций, число ее посетителей составит более 70 млн человек.