2009թ. հունվար-մայիս ամիսներին ՀՀ ՀՆԱ-ն կրճատվել է 15.7%-ով
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2009թ. հունվար-մայիս ամիսներին ՀՀ ՀՆԱ-ն նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 15.7%-ով:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունում, հունվար-մայիս ամիսներին ՀՆԱ ծավալը կազմել է 839 մլրդ 356.6 մլն դրամ:
Արդյունաբերական արտադրության ծավալը 2009թ. հունվար-մայիս ամիսներին կազմել է 226 մլրդ 890.9 մլն դրամ` նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ կրճատվելով 10.5%-ով:
Ընդ որում, ամենախոշոր անկումը գրանցվել է շինարարական ոլորտում (56.1%-ով):
Միջին ամսական աշխատավարձը 2008թ. հունվար-մայիս ամիսների համեմատ այս տարվա նույն ամիսներին ավելացել է 13.4 %-ով` կազմելով 97 527 դրամ:
Բյուջետային կազմակերպություններում աշխատավարձն ավելացել է 17.6%-ով` հաշվետու ժամանակահատվածում կազմելով 80 857 դրամ, իսկ ոչ բյուջետային կազմակերպություններում` 121 990 դրամ (աճը` 7.9%):
2009թ. հունվար-մայիս ամիսներին հայկական արտահանումը կրճատվել է մոտ 50%-ով
ՀՀ արտաքին առեւտրային շրջանառությունը 2009թ. հունվար-մայիս ամիսներին կազմել է 451.2 մլրդ դրամ ($1312.1 մլն)` 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազելով 33.7%-ով:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունում, արտահանման ծավալը 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 47.8%-ով` հաշվետու ժամանակահատվածում կազմելով 76.4 մլրդ դրամ ($220.1 մլն), իսկ ներկրման ծավալները կրճատվել են 29.9%-ով` կազմելով 374.8 մլրդ դրամ ($1092.0 մլն):
Արտաքին առեւտրի հաշվեկշռի դեֆիցիտը 2009թ. հունվար-մայիս ամիսներին կազմել է 298.4 մլրդ դրամ, կամ $871 մլն:

В январе-мае 2009 года ВВП Армении сократился на 15.7%
Ереван /Медиамакс/. В январе-мае 2009 года ВВП Армении сократился на 15.7% по сравнению с тем же периодом прошлого года.
Как сообщили сегодня Медиамакс в Национальной службе статистики, объем ВВП в январе-мае составил 839 млрд 356.6 млн драмов.
Объем промышленного производства в республике в январе-мае 2009 года составил 226 млрд 890.9 млн. драмов, сократившись по сравнению с аналогичным периодом 2008 года на 10.5%.
Самый крупный спад зафиксирован в строительной сфере (на 56.1%).
Среднемесячная зарплата в Армении в январе-мае 2009 года увеличилась по сравнению с тем же периодом 2008 года на 13.4 % и составила 97 527 драмов.
При этом зарплата в бюджетных организациях увеличилась на 17.6% и составила в отчетный период 80 857 драмов, а в небюджетных организациях – 121 990 драмов (рост – 7.9%).
В январе-мае 2009 года армянский экспорт сократился почтим на 50,%
Внешнеторговый оборот Армении в январе-мае 2009 года составил 451.2 млрд драмов или $1312.1 млн, сократившись по сравнению с тем же периодом 2008 года на 33,7%.
Как сообщили сегодня Медиамакс в Национальной службе статистики, объем экспорта сократился на 47.8%, составив в отчетный период 76.4 млрд драмов или $220.1 млн; импорт в январе-мае 2009 года сократился по сравнению с аналогичным периодом 2008 года на 29,9%, составив 374.8 млрд. драмов или $1092,0 млн.