ՄՖԿ-ն “Արդշինինվեստբանկին” կտրամադրի $5 մլն ծավալի վարկ
Երեւան /Մեդիամաքս/. Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան /ՄՖԿ/ “Արդշինինվեստբանկին” կտրամադրի $5 մլն վարկ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ-ը, այսօր Երեւանում համապատասխան համաձայնագիր են ստորագրել ՄՖԿ-ի տարածաշրջանային տնօրեն Սնեժանա Ստոյլկովիչը եւ “Արդշինինվեստբանկի” վարչության փոխնախագահ Սերգեյ Վիրաբյանը:
Սերգեյ Վիրաբյանի խոսքերով, ստացված միջոցներն ուղղվելու են արտաքին առեւտրի ֆինանսավորմանը: Համաձայնագրի շրջանակներում “Արդշինինվեստբանկը” կմասնակցի առեւտրի ֆինանսավորման /GTFP/ ՄՖԿ-ի համաշխարհային ծրագրին եւ այդպիսով հնարավորություն կստանա դառնալ առեւտրի ոլորտում ստանդարտ ֆինանսական ծառայություններ առաջարկող միջազգային բանկերի ցանցի մասնակից, որոնք նպաստում են երկրի արտաքին առեւտրի զարգացմանը:
Սնեժանա Ստոյլկովիչի խոսքերով, դա միայն առաջին ծրագիրն է “Արդշինինվեստբանկի” հետ ՄՖԿ-ի հետ փոխհամագործակցության ճանապարհին: Նա ընդգծել է, որ վարկային միջոցները թույլ կտան ավելացնել հայաստանյան ընկերությունների մրցունակությունը, աշխատատեղեր բացել եւ նոր հնարավորություններ կընձեռեն տնտեսության զարգացման համար:
Նշենք, որ ՄՖԿ-ն “Արդշինինվեստբանկի” 10% բաժնետոմսերի բաժնետերն է եւ արդեն բանկին հատկացրել է $25 մլն վարկային միջոցներ:

МФК предоставит «Ардшининвестбанку» кредит в размере $5 млн.
Ереван /Медиамакс/. Международная финансовая корпорация (МФК) предоставит «Ардшининвестбанку» кредит в размере $5 млн.
Как сообщает Медиамакс, соответствующее соглашение подписали сегодня в Ереване региональный директор МФК Снежана Стойлкович и заместитель председателя правления «Ардшининвестбанка» Сергей Вирабян.
По словам Сергея Вирабяна, полученные средства будут направлены на финансирование внешней торговли. В рамках соглашения «Ардшининвестбанк» примет участие в глобальной программе МФК по финансированию торговли /GTFP/ и тем самым получит возможность стать участником сети международных банков, предлагающих стандартные финансовые услуги в области торговли, которые способствуют развитию внешней торговли страны.
По словам Снежаны Стойлкович, это лишь первый проект на пути к взаимному сотрудничеству МФК с «Ардшининвестбанком». Она подчеркнула, что кредитные средства позволят увеличить конкурентоспособность армянских компаний, открыть рабочие места и откроют новые возможности для развития экономики.
Отметим, что МФК является владельцем 10% акций «Ардшининвестбанка» и уже предоставила банку кредитные средства на сумму в $25 млн.