“Արարատբանկը” ներկայացրել է 2008թ. գործունեության արդյունքները
Բաժնետերերի տարեկան ժողովում ներկայացնելով բանկի ցուցանիշները` նա նշել է, որ “Արարատբանկի” ընդհանուր ակտիվները 2008 թվականին կազմել են 29 մլրդ 632,2 մլն դրամ` 2007թ. համեմատ ավելանալով 193. 3%-ով: Բանկի վարկային պորտֆելը 2007թ. համեմատ աճել է 32.9%-ով` կազմելով 12 մլրդ 189,6 մլն դրամ: Ինչպես նշել է Աշոտ Օսիպյանը, այս տարի բանկը շարունակելու է վարկեր տրամադրել, միաժամանակ, վարկավորման քաղաքականությունը լինելու է ավելի զուսպ եւ ընտրողական: Նա ընդգծել է, որ ավելանալու են փոխառուների նկատմամբ պահանջները:
Հաճախորդներից բանկի ներգրաված միջոցները 2008 թվականին կազմել են 12 մլրդ 142,5 մլն դրամ` 2007թ. համեմատ աճելով 3.8%-ով: Բանկի եկամուտները հաշվետու ժամանակահատվածում 2007թ. համեմատ ավելացել են 74.7%-ով` կազմելով 580,8 մլն դրամ, իսկ բանկի ընդհանուր կապիտալը 2008թ. դրությամբ կազմել է 7 մլրդ 544,6 մլն դրամ (2007թ. համեմատ աճը` 69%):
Ինչպես նշել է Աշոտ Օսիպյանը, 2008 թվականը հաջող էր “Արարատբանկի” համար: Նախորդ տարի բացվել են նոր մասնաճյուղեր եւ կյանքի են կոչվել նոր ծրագրեր: “Շատ կարեւոր է, որ ճգնաժամի պայմաններում մեզ հաջողվել է համագործակցության մասին նոր պայմանագիր կնքել Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի /ՎԶԵԲ/ հետ, համաձայն որի` ՎԶԵԲ-ը ձեռք է բերել “Արարատբանկի” 25%+1 բաժնետոմսերը”,- ասել է Աշոտ Օսիպյանը` հավելելով, որ շուկայի համար յուրօրինակ ազդանշան է այն, որ “Արարատբանկը” կայուն եւ զարգացող բանկ է:
Բանկի գործադիր տնօրենի խոսքերով,  “ճգաժամն, իհարկե, ազդում է մեր գործունեության վրա, քանի որ մենք կարող էինք ավելի շատ ծրագրեր իրագործել”: Աշոտ Օսիպյանի խոսքերով, ճգնաժամի պայմաններում “Արարատբանկը” վարում է ավելի պահպանողական քաղաքակություն եւ ձգտում է պահպանել զարգացման տեմպը, որը, նրա գնահատմամբ, 2009 թվականին կազմելու է 25-30%:

«Араратбанк» представил результаты деятельности за 2008 год
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване заявил исполнительный директор «Араратбанка» Ашот Осипян.
Представляя показатели банка на годовом собрании акционеров, он отметил, что общие активы «Араратбанка» в 2008 году составили 29 млрд. 632,2  млн. драмов, увеличившись по сравнению с 2007 годом на 19,3%. При этом кредитный портфель банка по сравнению с 2007 годом вырос на 32,9% и составил 12 млрд. 189,6 млн. драмов. Как отметил Ашот Осипян, в текущем году банк продолжит предоставлять кредиты, при этом политика кредитования будет более сдержанной и селективной. Он подчеркнул, что увеличились требования к заемщикам.
Объем привлеченных банком от клиентов средств в 2008 году составил 12 млрд. 142,5 млн. драмов, рост по сравнению с 2007 годом – 3,8%. Доходы банка в отчетный период увеличились по сравнению с 2007 годом на 74,7% и составили 580,8 млн. драмов, при этом общий капитал банка на конец 2008 года составляет 7 млрд. 544.6 млн. драмов (рост по сравнению с 2007 годом - 69%).
Как отметил Ашот  Осипян, 2008 год был удачным для «Араратбанка». В прошлом году были открыты новые филиалы и реализованы новые программы. «И что очень важно, в период кризиса нам удалось заключить новый договор с Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) о сотрудничестве, согласно которому ЕБРР приобрел 25%+1 акцию «Араратбанка», - сказал Ашот Осипян, добавив, что это своего рода сигнал для рынка, что «Араратбанк» - стабильный и развивающийся банк.
По словам исполнительного директора банка, «кризис, конечно же, влияет на нашу деятельность, так как мы могли бы реализовать больше программ». По словам Ашота Осипяна, в условиях кризиса «Араратбанк» проводит более консервативную политику и старается сохранить темпы развития, которые, по его оценкам, в 2009 году составят 25-30%.