Աստանայում կկայանա Միջին Ասիայի, Սեւծովյան տարածաշրջանի եւ Բալկանյան երկրների կենտրոնական բանկերի կառավարիչների նիստը
27.05.2009 | 17:35 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ նախագահ Արթուր Ջավադյանը մայիսի 28-31-ը Աստանայում կմասնակցի Միջին Ասիայի, Սեւծովյան տարածաշրջանի եւ Բալկանյան երկրների կենտրոնական բանկերի կառավարիչների ակումբի նիստին:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ ԿԲ մամլո ծառայությունում, նիստում քննարկվելու են հետեւյալ թեմաները. “Տնտեսության եւ ֆինանսների գլոբալ տեսություն. զարգացող երկրների տնտեսությունների առջեւ ծառացած խնդիրները”, “Ակտիվների հետընթացի դարաշրջան. ի՞նչ կարող են քաղել ԱՄՆ-ը, Եվրոպան եւ Չինաստանը 1990-2005 թթ. Ճապոնիայի օրինակից” եւ “Դրամավարկային քաղաքականությունն անկայունության պայմաններում՚:
Նիստում ելույթ են ունենալու Արժույթի միջազգային հիմնադրամի /ԱՄՀ/ կառավարիչ տնօրենի տեղակալ Տակատոսի Կատոն, Նոմուրայի հետազոտական ինստիտուտի ավագ տնտեսագետ Ռիչարդ Կուն եւ Կոլումբիայի համալսարանի տնտեսագիտության պրոֆեսոր Գիլյերմո Կալվոն:

В Астане состоится заседание глав центробанков стран Средней Азии, Черноморского региона и Балкан
Ереван /Медиамакс/. Глава Центрального банка (ЦБ) Армении Артур Джавадян примет участие в заседании Клуба глав центробанков стран Средней Азии, черноморского региона и Балкан, которое состоится 28-31 мая в Астане.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе ЦБ Армении, на заседании будут обсуждаться следующие темы: “Глобальное обозрение экономики и финансов: задачи, нависшие над экономиками развивающихся стран”, “Эпоха оттока активов: что могут извлечь США, Европа и Китай из опыта Японии в 1990-2005 годы” и “Денежно-кредитная политика в условиях нестабильности”.
На заседании выступят заместитель управляюшего директора Международного валютного фонда (МВФ) Такатоси Като, старший экономист исследовательского института Номуры Ричард Ку, а также профессор экономики Колумбийского университета Гильермо Кальво.