2009թ. հունվար-ապրիլ ամիսներին ՀՀ ՀՆԱ-ն կրճատվել է 9.7%-ով
Երևան /Մեդիամաքս/. 2009թ. հունվար-ապրիլ ամիսներին ՀՀ ՀՆԱ-ն նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 9.7%-ով:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունում, հունվար-ապրիլ ամիսներին ՀՆԱ ծավալը կազմել է 638 մլրդ 939.3 մլն դրամ:
Արդյունաբերական արտադրության ծավալը 2009թ. հունվար-ապրիլ ամիսներին կազմել է 176 մլրդ 967.6 մլն դրամ` նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ կրճատվելով 11.1%-ով:
Ընդ որում, ամենախոշոր անկումը գրանցվել է շինարարական ոլորտում (42.4%-ով):
Միջին ամսական աշխատավարձը 2008թ. հունվար-ապրիլ ամիսների համեմատ այս տարվա նույն ամիսներին ավելացել է 13.2 %-ով՝ կազմելով 96 875 դրամ:
Բյուջետային կազմակերպություններում աշխատավարձն ավելացել է 17.9%-ով՝ հաշվետու ժամանակահատվածում կազմելով 80 937 դրամ, իսկ ոչ բյուջետային կազմակերպություններում՝ 120 427 դրամ (աճը՝ 7.4%):
2008թ. հունվար-ապրիլ ամիսներին ներմուծումը կրճատվել է 4 անգամ
ՀՀ արտաքին առեւտրային շրջանառությունը 2009թ. հունվար-ապրիլ ամիսներին կազմել է 360.7 մլրդ դրամ ($1069.1 մլն)՝ 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազելով 30%-ով:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունում, արտահանման ծավալը 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 47.8%-ով` հաշվետու ժամանակահատվածում կազմելով 59.9 մլրդ դրամ ($175.6 մլն), իսկ ներկրման ծավալները կրճատվել են 25%-ով` կազմելով 300.8 մլրդ դրամ ($893,5 մլն):
Արտաքին առեւտրի հաշվեկշռի դեֆիցիտը 2009թ. հունվար-ապրիլ ամիսներին կազմել է 240,9 մլրդ դրամ, կամ $717,9 մլն:

В январе-апреле 2009 года ВВП Армении сократился на 9.7%
Ереван /Медиамакс/. В январе-апреле 2009 года ВВП Армении сократился на 9.7% по сравнению с тем же периодом прошлого года.
Как сообщили сегодня Медиамакс в Национальной службе статистики, объем ВВП в январе-апреле составил 638 млрд 939.3 млн драмов.
Объем промышленного производства в республике в январе-апреле 2009 года составил 176 млрд 967.6 млн. драмов, сократившись по сравнению с аналогичным периодом 2008 года на 11.1%.
При этом самый крупный спад зафиксирован в строительной сфере (на 42.4%).
Среднемесячная зарплата в Армении в январе-апреле 2009 года увеличилась по сравнению с тем же периодом 2008 года на 13.2 % и составила 96 875 драмов.
При этом зарплата в бюджетных организациях увеличилась на 17.9% и составила в отчетный период 80 937 драмов, а в небюджетных организациях – 120 427 драмов (рост – 7.4%). --0--
В январе-апреле 2009 года импорт в Армению сократился на четверть
Внешнеторговый оборот Армении в январе-апреле 2009 года составил 360.7 млрд драмов или $1069.1 млн, сократившись по сравнению с тем же периодом 2008 года на 30%.
Как сообщили сегодня Медиамакс в Национальной службе статистики, объем экспорта сократился на 47.8%, составив в отчетный период 59.9 млрд драмов или $175.6 млн; импорт в январе-апреле 2009 года сократился по сравнению с аналогичным периодом 2008 года на 25%, составив 300.8 млрд. драмов или $893,5 млн.
Дефицит внешнеторгового баланса в январе-апреле 2009 года составил 240,9 млрд. драмов или $717,9 млн.