ԱՄՀ-ն հոռետեսական կանխատեսումներ է տալիս ՀՀ տնտեսության վերաբերյալ
Երեւան /Մեդիամաքս/. Արժույթի միջազգային հիմնադրամը /ԱՄՀ/ կարծում է, որ Հայաստանի տնտեսական հեռանկարները 2009-2010թթ.-ին ամենահոռետեսականն են Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների շարքում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, ԱՄՀ-ի այսօր Երեւանում ներկայացրած հետազոտության համաձայն, 2009 թվականին Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրներից տնտեսական ետընթաց կնկատվի միայն Հայաստանում (-5%) եւ Ղազախստանում (-2%):
2010 թվականին ՀՆԱ աճ է սպասվում տարածաշրջանի բոլոր երկրներում, բացի Հայաստանից, որտեղ տնտեսական աճը, ԱՄՀ-ի կանխատեսումների համաձայն, զրոյական կլինի:
Այս տարի Ադրբեջանում եւ Վրաստանում ԱՄՀ-ը կանխատեսում է ՀՆԱ աճ, համապատասխանաբար, 2.5% եւ 1%-ով, իսկ 2010 թվականին, համապատասխանաբար, 12.3% եւ 3%-ով:
ԱՄՀ-ի առաքելության Հայաստանի գծով ղեկավար Մարկ Լյուիսը ՀՀ-ի վերաբերյալ նման կանխատեսումը բացատրել է շինարարական հատվածում կտրուկ անկմամբ, որը նախկինում տնտեսության աճի հիմնական գործոնն էր, ինչպես նաեւ Հայաստանի կողմից արտահանվող հումքի միջազգային գների նվազմամբ:
ԱՄՀ Մերձավոր Արեւելքի եւ Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Ռաթնա Սահայը դրական է գնահատել ՀՀ կառավարության հակաճգնաժամային գործողությունները` նշելով, որ այն պետք է շարունակի պահպանել ազգային արժույթի ճկունությունը, դիմակայել ֆինանսական ոլորտի ռիսկերին եւ օգտագործել հարկային խթանների հնարավորությունները:
Մարկ Լյուիսն իր հերթին նշել է լողացող փոխարժեքի հաջողված ռեժիմը եւ Հայաստանի միջազգային պահուստների կայունացումը:

МВФ дает пессимистические прогнозы для экономики Армении на 2009-2010 гг
Ереван /Медиамакс/. Международный валютный фонд (МВФ) считает, что у Армении самые пессимистичные экономические перспективы на 2009-2010 гг. среди стран Южного Кавказа и Центральной Азии.
Как сообщает агентство Медиамакс, согласно представленному сегодня в
Ереване исследованию МВФ, в 2009-ом году среди стран Южного Кавказа и Центральной Азии рецессия будет наблюдаться только в Армении (на 5%) и Казахстане (на 2%).
В 2010 году рост ВВП ожидается во всех странах региона за исключением Армении, где экономический рост, по прогнозам МВФ, будет нулевым.
В Азербайджане и Грузии в текущем году МВФ прогнозирует рост ВВП на соответственно 2.5% и 1%, а в 2010-ом - на соответственно 12.3% и 3%.
Руководитель миссии МВФ по Армении Марк Льюис (Mark Lewis) объяснил подобный прогноз по Армении резким спадом в строительном секторе, ранее составлявшим основной фактор роста экономики, а также падением мировых цен на экспортируемое Арменией сырье.
Заместитель директора департамента МВФ по Ближнему Востоку и центральной Азии Ратна Сахай (Ratna Sahay) дала положительную оценку антикризисным действиям правительства Армении, отметив, что ему необходимо  продолжать поддерживать гибкость национальной валюты, противостоять рискам финансовой сферы и использовать возможности фискальных стимулов.
Марк Льюис в свою очередь отметил удавшийся режим плавающего курса и стабилизацию международных резервов Армении.