ՀԵ-ն պատրաստ է Կարս-Գյումրի ուղղությամբ երկաթուղային հաղորդակցություն իրականացնել
Երևան /Մեդիամաքս/. “Հարավկովկասյան երկաթուղի” /ՀԵ/ ՓԲԸ ներդրումների ծավալը 2009 թվականին կազմելու է 2 մլրդ 600 մլն ռուբլի (շուրջ $74 մլն):
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ՀԵ տնօրենի ենթակառուցվածքների գծով տեղակալ Մարատ Խակովն ասել է, որ ներդրումների հիմնական մասն ուղղվելու է հայաստանյան երկաթուղու ենթակառուցվածքների վերականգնմանը: Նա, մասնավորապես, նշել է շուրջ 100 կմ ճանապարհային տնտեսության վերականգնումը, էներգամատակարարման որակի բարելավումը, վագոնների վերանորոգումը եւ այլն:
Մարատ Խակովը նշել է, որ մայիսի 25-ից սկսվում են ամառային ուղեւորափոխադրումները: Փոխտնօրենն ընդգծել է, որ, ինչպես եւ նախորդ տարի, ՀԵ-ն մտադիր է հաղորդակցություն բացել Երեւանի եւ Բաթումի միջեւ:
Խոսելով Կարս-Գյումրի երկաթուղային հաղորդակցության մասին` Մարատ Խակովը նշել է, որ քաղաքական որոշման դեպքում ընկերությունը մտադիր է անմիջապես սկսել հաղորդակցության իրականացումը` հավելելով, որ արդեն կատարվել են վերանորոգման անհրաժեշտ բոլոր աշխատանքները:

ЮКЖД готова к осуществлению железнодорожного сообщения в направлении Карс-Гюмри
Ереван /Медиамакс/. Объем инвестиций ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» составит в 2009 году 2 млрд. 600 млн. рублей (около $74 млн).
Как отметил сегодня на пресс-конференции в Ереване заместитель директора по инфраструктурам ЮКЖД Марат Хаков, основная часть вложений будет направлена на восстановление инфраструктур армянской железной дороги. Он, в частности, отметил восстановление около 100 км. путевого хозяйства, улучшение качества энергоснабжения, ремонт вагонов и т.д.
Марат Хаков заметил, что с 25 мая начнется осуществление летних пассажироперевозок. Замдиректора подчеркнул, что, как и в прошлом году, ЮКЖД намерена открыть сообщение между Ереваном и Батуми.
Говоря о железнодорожном сообщении Карс-Гюмри, Марат Хаков отметил, что в случае политического решения компания намерена сразу же приступить к осуществлению сообщения, добавив, что все необходимые ремонтные работы уже проделаны.