Հայաստանը պետք է մշտապես լողացող փոխարժեքի քաղաքականություն վարի, կարծում է ՌԴ փորձագետը
Երեւան /Մեդիամաքս/. Ավելի լավ է ՀՀ կառավարությունը չդիմի մասնավոր հատվածի վարկավորմանն ու պետական երաշխիքներ տրամադրելուն, ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հացրազրույցում ասել է ՌԴ կառավարությանն առընթեր Ժողովրդական տնտեսության ակադեմիայի ռեկտոր Վլադիմիր Մաուն:
Վլադիմիր Մաուն այդ մասին ասել է` մեկնաբանելով ՀՀ կառավարության հակաճգնաժամային միջոցառումները:
“Կառավարությունը կարող է այդ քայլերին դիմել միայն շատ թափանցիկ պայմանների եւ հասարակական խիստ վերահսկողության պարագայում, բայց, իհարկե, ավելի լավ է նման միջոցների առհասարակ չդիմել”,- ասել է Վլադիմիր Մաուն:
Նա նաեւ կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանը պետք է ավելի շուտ արժեզրկեր ՀՀ դրամը: Վլադիմիր Մաուի խոսքերով, Հայաստանի համար նպատակահարմար եւ ավելի հեշտ է մշտապես վարել ազգային արժույթի լողացող փոխարժեքի քաղաքականությունը:

Армении следует постоянно вести политику плавающего курса, считает российский эксперт
Ереван /Медиамакс/. Правительству Армении лучше не прибегать к кредитованию и предоставлению государственных гарантий частному сектору, сказал в интервью агентству Медиамакс ректор Академии народного хозяйства при правительстве РФ Владимир Мау.
Владимир Мау сказал об этом, комментируя антикризисные меры армянского правительства.
«Правительство может пойти на такие шаги только при очень прозрачных условиях и под строгим общественным контролем, но лучше, конечно, к подоибным мерам вообще не прибегать», - сказал Владимир Мау.
Он также выразил мнение, что Армении следовало раньше девальвировать национальную валюту. По словам Мау, Армении целесообразнее и проще постоянно вести политику плавающего курса национальной валюты.