ՀՀ ԿԲ-ն ընտրել է 8 բանկեր` ՀԲ վարկի բաշխման համար
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Կենտրոնական բանկն ընտրել է 8 առեւտրային բանկեր, որոնց միջոցով բաշխվելու է Համաշխարհային բանկի /ՀԲ/ փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների /ՓՄՁ/ զարգացման համար նախատեսված $50 մլն վարկը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, ՀՀ ԿԲ փոխնախագահ Վաչե Գաբրիելյանն այսօր ասել է, որ ընտրվել են հետեւյալ բանկերը.
“Արարատբանկ”, “Հայէկոնոմբանկ”, “ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկ”, “ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ”, “Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան”, “ՊրոԿրեդիտ Բանկ” եւ “Կոնվերս Բանկ”:
Վարկը տրամադրվել է 26,5 տարով` 5 տարի արտոնյալ ժամանակահատվածով: Վաչե Գաբրիելյանը նկատել է, որ ՀՀ ԿԲ-ն միջոցները բանկերին տրամադրելու է տարեկան 8-9% տոկոսադրույքով, իսկ ՓՄՁ համար վարկերի տոկոսադրույքը որոշվելու է բանկերի կողմից` ներկայացված ծրագրերի ռիսկերի գնահատման հիման վրա: Միջոցները տրամադրվելու են դրամով, սակայն որոշ դեպքերում հնարավոր է վարկերի տրամադրում նաեւ արտարժույթով:
ՀՀ Կենտրոնական բանկը նախնական փուլում բոլոր գործընկեր բանկերին հատկացնելու է հավասարաչափ գումար, սակայն, եթե այս կամ այն բանկը կարճ ժամկետում տեղաբաշխի միջոցները, գումարը կարող է ավելանալ:
Վաչե Գաբրիելյանի խոսքերով, սա ՓՄՁ զարգացմանն ուղղված ԿԲ առաջին ծրագիրը չէ: Գերմանահայկական հիմնադրամի շրջանակներում Կենտրոնական բանկն արդեն տեղաբաշխել է 10 մլրդ դրամ, իսկ մինչեւ տարեվերջ նախատեսվում է տրամադրել եւս 15 մլրդ դրամ:

ЦБ Армении выбрал 8 банков для размещения кредита ВБ
Ереван /Медиамакс/. Центральный банк Армении выбрал 8 коммерческих банков, посредством которых будет размещен кредит Всемирного Банка в $50 млн на развитие малого и среднего бизнеса.
Как сообщает агентство Медиамакс, заместитель председателя Центрального банка Ваче Габриелян сказал сегодня, что выбраны следующие банки:
«Араратбанк», «Армэкономбанк», «Ардшининвестбанк», «АКБА Кредит Агриколь Банк», «ВТБ Банк Армения», «HSBC Банк Армения», «ПроКредит банк», «Конверсбанк».
Кредит предоставлен сроком на 26,5 лет с льготным периодом в 5 лет. Ваче Габриелян заметил, что ЦБ Армении предоставит средства банкам по 8-9% годовых, а процентная ставка кредитов для МСБ будет определяться банками на основе оценки рисков представленных программ. Средства будут предоставляться в драмах, однако в ряде случаев возможна выдача кредитов и в валюте.
Всем банкам-партнерам на начальном этапе ЦБ выделит равные суммы, однако если тот или иной банк в короткие сроки разместит средства, сумма может быть увеличена.
По словам Ваче Габриеляна, это не первая программа Центрального банка, направленная на развитие МСБ. Так, в рамках Немецко-армянского фонда ЦБ уже освоил 10 млрд драмов, а до конца года планируется предоставить еще 15 млрд драмов.