Երեւան /Մեդիամաքս/. Մինչ ճգնաժամը Հայաստանի տնտեսական մոդելը չափազանց խոցելի էր, այսօր Երեւանում հայտարարել է ԵԱՀԿ դեսպան Սերգեյ Կապինոսը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, հանդես գալով “Ճգնաժամ. ռուսական եւ հայկական վարկածները” համաժողովում` Սերգեյ Կապինոսն ասել է, որ կախվածությունը տրանսֆերտներից ու ապրանքների ներկրումից խոչընդոտում էին ազգային տնտեսության զարգացմանը: “Հայաստանում այդպես էլ միջին խավ չձեւավորվեց, ուժեղանում է եկամուտների բեւեռացումը”,- ասել է Սերգեյ Կապինոսը` շեշտելով համալիր տնտեսական բարեփոխումների, կրթության եւ գիտության ոլորտում ներդրումների, ինչպես նաեւ ՀՀ տնտեսության կառուցվածքային փոփոխությունների անհրաժեշտությունը:
Սերգեյ Կապինոսն ընդգծել է փոքր եւ միջին բիզնեսի կարեւորությունը ՀՀ տնտեսության համար` առաջարկելով վերջինիս հարկային արտոնություններ տալ ճգնաժամի պայմաններում: Դեսպանը շեշտել է Հայաստանում տնտեսական մրցակցության հետ կապված խնդիրների առկայությունը:
“Փոքր եւ միջին բիզնեսին օժանդակելու միջոցառումների արդյունավետությունը նվազագույն է առանց մենաշնորհի դեմ պայքարի”,- ասել է Սերգեյ Կապինոսը:
Նա ընդգծել է ՀՀ-ում գործարար միջավայրի որակի բարելավման անհրաժեշտությունը` նշելով, որ գործարար մթնոլորտի որոշ ցուցանիշներով Հայաստանը “անթույլատրելի ցածր դիրքեր” է զբաղեցնում:
ՀՀ-ում ԵԱՀԿ դեսպանն ասել է, որ հակաճգնաժամային միջոցառումների իրականացման համար պետբյուջեի միջոցները բավարար չեն` ողջունելով արտաքին միջոցների ներգրավմանն ուղղված կառավարության միջոցառումներն ու շեշտելով “դրանք խելամիտ եւ արդյունավետ ծախսելու” անհրաժեշտությունը:

Посол ОБСЕ заявил о необходимости «структурного изменения» армянской экономики
Ереван /Медиамакс/. До кризиса у Армении была крайне уязвимая экономическая модель, заявил сегодня посол ОБСЕ в Ереване Сергей Капинос.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая на конференции «Кризис: российская и армянская версии», Сергей Капинос сказал, что зависимость от трансфертов и товарного импорта мешали развитию национальной экономики. «В Армении так и не появился средний класс и усиливается поляризация доходов», - сказал Сергей Капинос, отметив необходимость комплексных экономических реформ, инвестиций в науку и образование и структурного изменения армянской экономики.
Сергей Капинос подчеркнул важность малого и среднего бизнеса для развития армянской экономики, предложив предоставить ему налоговые льготы в условиях кризиса. Посол отметил наличие в Армении проблем с экономической конкуренцией, призвав властей к борьбе с «ограничительной торговой практикой».
«Эффективность мер по поддержке малого и среднего бизнеса минимальна без борьбы с монополизмом», - сказал Сергей Капинос.
Он подчернул необходимость качественного улучшения в Армении деловой среды, отметив, что по некоторым показателям делового климата Армения занимает «непозволительно низкие позиции».
Посол ОБСЕ в Армении сказал, что на реализацию антикрисных мер ресурсов госбюджета «будет явно нехватать», приветствуя при этом меры правительства по привлечению внешних арубежных средств и подчеркнув необходимость их «разумного и эффективного расходования».