Հակաճգնաժամային միջոցառումները “տնտեսությանը նոր շունչ կհաղորդեն”
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ “մեր պետականության փլուզման մասին կանխատեսումները չիրականացան”:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այսօր “Բարգավաճ Հայաստան” կուսակցության համագումարում երկրի ղեկավարն ասել է, որ “սոցիալական պոպուլիզմին մենք պետք է հակադրենք արհեստավարժությունն ու իրազեկությունը”: Նախագահի խոսքերով, միայն այդպես կարելի է մեղմել համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը եւ ռիսկերը հասցնել նվազագույնի:
Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել քննադատությամբ Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին կայունացնող վարկ տրամադրելու վերաբերյալ համաձայնության մեջ “քաղաքական ենթատեքստի” առկայության մասին հայտարարությունների հասցեին եւ հայտարարել է ճգնաժամին դիմակայելու ուղիների վերաբերյալ առողջ քննարկումների անհրաժեշտության մասին:
“Ստեղծված իրադրությունը ՀՀ կառավարությանը ստիպել է գնալ ոչ ստանդարտ լուծումների: Խոսքը հայրենական արտադրողի պաշտպանությանն ու արտահանման խթանմանը, հարկային եւ մաքսային օրենդրության փոփոխություններին ուղղված միջոցառումների մասին է: Այդ ամենը մեր տնտեսությանը նոր շունչ կհաղորդի”,- հայտարարել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ տնտեսական օրենսդրության հաճախակի փոփոխությունների կողմնակից չէ, սակայն “այսօր այլ ելք չկա”:
“Մենք պարտավոր ենք պաշտպանել հայրենական բիզնեսը, պաշտպանել մեր տնտեսությունը, եւ այդ տեսանկյունից կառավարություհը ճիշտ ուղու վրա է”,- ասել է նախագահը:
Խոսելով կոալիցիոն կառավարության կազմում “Բարգավաճ Հայաստան” կուսակցության գործունեության մասին` երկրի ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել համագործակությունից` նշելով, որ կոալիցիոն ուժերը հետագայում եւս աշխատելու են հանուն երկրի եւ ժողովրդի բարօրության:

Президент Армении заявил, что антикризисные меры «придадут новое дыхание экономике»
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня в Ереване, что «прогнозы о развале нашей государственности не сбылись».
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая сегодня на съезде партии «Процветающая Армения», глава государства сказал, что «социальному популизму мы должны противопоставить профессионализм и компетентность». По словам президента, только так можно будет смягчить воздействие мирового финансово-экономического кризиса и свести риски к минимуму.
Серж Саргсян выступил с критикой заявлений о наличии «политического подтекста» в соглашении о предоставлении Россией стабилизационного кредита Армении и заявил о необходимости здоровых обсуждений путей противостояния кризису.
«Сложившаяся ситуация вынудила правительство Армении пойти на нестандартные решения. Речь идет о мерах, направленных на защиту отечественного производителя и стимулирование экспорта, изменения налогового и таможенного законодательства. Все это придаст новое дыхание нашей экономике», - заявил президент.
Серж Саргсян подчеркнул, что не является сторонником частых изменений экономического законодательства, однако «сегодня нет другого выхода».
«Мы обязаны защитить отечественный бизнес, защитить нашу экономику, и с этой точки зрения правительство находится на верном пути», - сказал президент.
Говоря о деятельности партии «Процветающая Армении» в составе коалиционного правительства, глава государства выразил удовлетворение сотрудничеством, отметив, что коалиционные силы и впредь будут работать на благо страны и народа.