Idram&IDBank. Երկիր մոլորակի միջազգային օրը
Ապրիլի 22-ին ամբողջ աշխարհում նշվում է Երկիր մոլորակի միջազգային օրը։ «Երկրի օրը» նպատակ ունի վեր հանել մեր մոլորակի տարբեր անկյուններում առկա հիմնախնդիրները եւ առաջարկել լուծման ուղիներ։ Տոնի այս տարվա խորագիրն է «Մեր ուժը, մեր մոլորակը»։
Կարեւորելով կայուն զարգացումն ու իրենց սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականությամբ բնապահպանությունը որպես հիմնական ուղղություն ամրագրելով` Idram-ը եւ IDBank-ը տարիների ընթացքում իրենց մեծ ներդրում են ունեցել Հայաստանում բնության պահպանման եւ վերականգման ուղղությամբ` հանդես գալով մի շարք բնապահպանական ծրագրերով․
•    2022 թվականի մարտ-ապրիլ ամիսներին «Մի դրամի ուժի» կուտակած ողջ գումարը՝ 10․757․867 դրամն ուղղվեց «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ-ի անտառների վերականգնման ծրագրին, տնկվեց 20.000 ծառ, որոնցից առաջինները՝ հենց ընկերությունների աշխատակիցների անմիջական մասնակցությամբ։
•    2024 թվականին «Մի դրամի ուժի» շրջանակներում 4.479.792 ՀՀ դրամ նվիրաբերվեց Armenia Tree Project-ին, ինչի շնորհիվ նախապես կառուցված տնկարաններում աճեցված տնկիները գնվեցին եւ օգտագործվեցին անտառապատման նպատակով։
•    2025 թվականին Իդրամ եւ IDBank ընկերությունները, «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ-ն ու Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը «Սիմֆոնիկ անտառ» նախագծի շրջանակներում համագործակցության համատեղ հուշագիր ստորագրեցին, որի շրջանակներում կազմակերպությունը 2025 եւ 2026 թվականներին երկու փուլերի արդյունքում ստացավ 9․395․038 դրամ աջակցություն. Արդյունքում կտնկվի եւս 20.000 ծառ։
•    Միաժամանակ, «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ-ի եւ Հայաստանի բանկերի միության հետ համատեղ իրականացվող ծրագրի շրջանակում 2025 թվականից մինչ օրս տնկվել է 13,889 ծառ, եւ մինչեւ 2027 թվականը կտնկվի եւս 8350 ծառ։
•    2025 թվականին IDBank-ի կողմից «AI4Biodiversity» հեքըթոնին նվիրաբերվել է
5․174․990 դրամ՝ նպաստելով կենսաբազմազանության պահպանմանն ու տեղական եւ միջազգային խնդիրների հաղթահարմանը։
•    2025 թվականին IDBank-ը, միանալով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի դրամահավաքին, նվիրաբերել է 8 մլն ՀՀ դրամ Սյունիքի մարզի Սպանդարյանի ջրանցքի վերակառուցման համար։
«Բնապահպանական ուղղությունը, շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը Իդրամի եւ IDBank-ի սոցիալական պատասխանատվության ռազմավարական ուղղություններից են, ուստի ընկերությունները շարունակելու են իրականացնել հանրօգուտ միջոցառումներ եւ արդյունավետ ծրագրեր»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Idram&IDBank: Международный день Земли
22 апреля во всем мире отмечается Международный день Земли. Цель этого дня - привлечь внимание к экологическим проблемам в различных уголках планеты и предложить пути их решения. Тема этого года - «Наша сила, наша планета».
Подчеркивая важность устойчивого развития и закрепляя защиту окружающей среды как одно из ключевых направлений своей политики корпоративной социальной ответственности, Idram и IDBank на протяжении многих лет вносят значительный вклад в сохранение и восстановление природы Армении, реализуя ряд экологических программ.
•    В марте–апреле 2022 года вся сумма, накопленная в рамках инициативы «Сила одного драма», - 10.757.867 драмов - была направлена на программу восстановления лесов ОО «Мой лес Армения». В результате было высажено 20.000 деревьев, первые из которых были посажены при непосредственном участии сотрудников компаний.
•    В 2024 году в рамках инициативы «Сила одного драма» было пожертвовано 4.479.792 драмов фонду «Armenia Tree Project», благодаря чему выращенные в заранее подготовленных питомниках саженцы были приобретены и использованы для целей лесовосстановления.
•    В 2025 году компании Idram и IDBank совместно с ОО «Мой лес Армения» и Государственным симфоническим оркестром Армении подписали меморандум о сотрудничестве в рамках проекта «Симфонический лес».  В результате организация получила поддержку в размере 9 395 038 драмов, предоставленную в два этапа в 2025 и 2026 годах. В рамках инициативы будет дополнительно высажено 20 000 деревьев.
•    В то же время в рамках проекта, реализуемого совместно с ОО «Мой лес Армения» и Союзом банков Армении, с 2025 года было высажено 13 889 деревьев, а к 2027 году планируется высадить еще 8 350.
•    В 2025 году IDBank пожертвовал 5.174.990 драмов хакатону «AI4Biodiversity», способствуя сохранению биоразнообразия и решению локальных и международных экологических проблем.
•    В 2025 году IDBank, присоединившись к сбору средств Всеармянского фонда «Армения», направил 8 млн драмов на реконструкцию Спандарянского канала в Сюникской области.
«Экологическое направление и защита окружающей среды являются одними из стратегических приоритетов социальной ответственности Idram и IDBank, поэтому компании продолжат реализовывать общественно значимые инициативы и эффективные программы», - говорится в сообщении.