ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ընդլայնում է վճարումների հնարավորությունը ՌԴ-ից ժամանող զբոսաշրջիկների համար
Տուրիստական սեզոնին ընդառաջ՝ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ուժեղացնում է իր էկվայրինգային ենթակառուցվածքը՝ ընդլայնելով ցանցը եւ ներդնելով թվայնացված վճարային լուծումներ։
Բանկից հայտնել են, որ սա հնարավորություն է տալիս վճարել գնումների համար առավել արագ եւ հարմար, այդ թվում՝ ինտերնետ միջավայրում։ Բանկի POS-տերմինալների ցանցն ընդգրկում է զբոսաշրջային ոլորտի հիմնական օբյեկտները՝ ապահովելով օպերատիվ եւ հարմարավետ վճարումներ։
Ռուսաստանից այցելուների թվի աճի ֆոնին՝ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ընդլայնում է անկանխիկ վճարումների հնարավորությունները՝ դարձնելով երկրի տարածքում վճարման գործընթացն առավել հարմարավետ։ Բանկը շարունակում է մնալ տեղական շուկայում միակը, որն ընդունում է «МИР» վճարային համակարգի քարտեր։ Սա հնարավորություն է տալիս զբոսաշրջիկներին առանց կանխիկի օգտագործման վճարել հյուրանոցներում, ռեստորաններում, խանութներում, բժշկական հաստատություններում եւ սպասարկման կետերում։ Բացի այդ, բանկի բոլոր մասնաճյուղերում տեղադրված են POS-տերմինալներ, որոնց միջոցով «МИР»–ի քարտապանները կարող են կանխիկացնել գումարներ ավելի շահավետ փոխարժեքով։
Տուրիզմի զարգացումը շարունակում է մնալ Հայաստանի տնտեսական աճին նպաստող հիմնական գործոններից մեկը։ Վերջին տարվա արդյունքներով՝ երկիր այցելել է ավելի քան 2 միլիոն զբոսաշրջիկ, որոնցից ավելի քան 40%-ը Ռուսաստանի քաղաքացի է։ Ընդհանուր զբոսաշրջային հոսքն աճել է 2.5%-ով, ինչը վկայում է որպես զբոսաշրջային ուղղություն Հայաստանի նկատմամբ կայուն հետաքրքրության մասին։
Անկանխիկ վճարումների ենթակառուցվածքի ընդլայնումը նպաստում է ծառայությունների որակի բարձրացմանը եւ աջակցում է զբոսաշրջության ոլորտի հետագա զարգացմանը։ Բանկի POS-տերմինալների ցանցը շարունակում է ակտիվորեն աճել․ վերջին տարվա ընթացքում գործող տերմինալների թիվն ավելացել է 76%-ով՝ հատկապես առեւտրի, ռեստորանային եւ հյուրանոցային բիզնեսի ոլորտներում։ Զուգահեռ բանկը զարգացնում է նաեւ Ինտերնետ-էկվայրինգը․ միացված սարքերի քանակն աճել է 117%-ով, ինչն արտացոլում է օնլայն վճարումների նկատմամբ աճող պահանջարկը։
«Տուրիզմի աճն անմիջականորեն ազդում է վճարային ենթակառուցվածքի պահանջների վրա․ բիզնեսի համար կարեւոր է առաջարկել հաճախորդների համար սովորական վճարման եղանակներ։ Մենք զարգացնում ենք էկվայրինգը որպես գործիք, որն օգնում է արդյունավետ սպասարկել հաճախորդների աճող հոսքը։ Էկվայրինգը բիզնեսին օգնում է ավելացնել վաճառքները, ինչը դրական ազդեցություն ունի թե՛ հաճախորդների, թե՛ Հայաստանի տնտեսության վրա։ 2026թ. մեր ծրագրերում նախատեսված է նոր էկվայրինգային պրոդուկտների գործարկում՝ հաշվի առնելով մեր հաճախորդների առանձնահատկությունները, ինտեգրացիաների զարգացումը եւ սակագների հետագա օպտիմալացումը», – նշել է ՎՏԲ-Հայաստան բանկի Գլխավոր տնօրենի - Տնօրինության նախագահի տեղակալ Եվգենի Մոտովիլովը։
Այս փուլում հատուկ ուշադրություն է դարձվում Ինտերնետ-էկվայրինգի զարգացմանը։ Բանկը ներդնում է օնլայն բիզնեսի համար նախատեսված լուծումներ՝ կայքում վիրտուալ վճարային համակարգ (V-POS) եւ վճարումների կատարում հղումով (E-com)։ Սա բիզնեսներին հնարավորություն է տալիս ընդլայնել վաճառքի ուղիները եւ պարզեցնել վճարումների ընդունման գործընթացը։ Օգտատերերի համար այս լուծումներն ապահովում են ծառայությունների դիմաց նախապես վճարելու հնարավորություն, այդ թվում՝ հյուրանոցների ամրագրում «МИР» քարտերով՝ դարձնելով ուղեւորությունների պլանավորումն ավելի հարմարավետ։

ВТБ (Армения) расширяет возможности оплаты для туристов из России
В преддверии туристического сезона ВТБ (Армения) усиливает эквайринговую инфраструктуру, расширяя сеть и внедряя цифровые платёжные решения.
По сообщению банка, это позволяет быстрее и комфортнее оплачивать покупки, в том числе в интернет-среде. Сеть POS-терминалов банка охватывает ключевые объекты туристической сферы, обеспечивая быстрые и удобные платежи.
На фоне роста числа гостей из России ВТБ (Армения) расширяет возможности безналичной оплаты, делая расчёты в стране более удобными. Банк остаётся единственным на локальном рынке, принимающим карты платёжной системы «МИР». Это позволяет туристам оплачивать товары и услуги в гостиницах, ресторанах, магазинах, медицинских учреждениях и точках обслуживания без использования наличных. Кроме того, во всех филиалах банка установлены POS-терминалы, через которые держатели карт «МИР» могут снимать наличные по более выгодному курсу.
Развитие туристической отрасли остается одним из ключевых факторов экономического роста Армении. По итогам последнего года страну посетили более 2 млн туристов, из которых более 40% - граждане России. Общий турпоток продемонстрировал рост на 2,5%, что подчеркивает устойчивый интерес к Армении как к направлению для путешествий.
Расширение инфраструктуры безналичных платежей способствует повышению качества сервиса для гостей страны и поддерживает дальнейшее развитие туристической отрасли. Сеть POS-терминалов банка продолжает активно расти: за последний год их количество увеличилось на 76%, особенно в сегментах торговли, ресторанного и гостиничного бизнеса. Параллельно развивается и интернет-эквайринг: число подключённых решений выросло на 117%, что отражает растущий спрос на онлайн-платежи.
«Рост туризма напрямую влияет на требования к платёжной инфраструктуре: бизнесу важно принимать привычные для клиентов способы оплаты. Мы развиваем эквайринг как инструмент, который помогает эффективно обслуживать растущий поток клиентов. Эквайринг помогает бизнесу увеличить продажи, что положительно влияет как на клиентов, так и на экономику Армении. В наших планах на 2026 год - запуск новых эквайринговых продуктов, учитывающих особенности наших клиентов, развитие интеграций и дальнейшая оптимизация тарифов», – прокомментировал заместитель генерального директора – председателя директората ВТБ (Армения) Евгений Мотовилов.
На данном этапе особое внимание уделяется развитию интернет-эквайрингa. Банк внедряет решения для онлайн-бизнеса - оплату через платёжные формы на сайте (V-POS) и оплату по ссылке (E-com). Предпринимателям это позволяет расширять каналы продаж и упрощать приём платежей от клиентов. Пользователям такие решения дают возможность заранее оплачивать услуги, в том числе бронирование гостиниц, с использованием карт «МИР», делая планирование поездки более удобным.