“Վալլետտան” մարել է կորպորատիվ պարտատոմսերի առաջին տրանշը
Երեւան /Մեդիամաքս/. “Վալլետտա” ընկերությունը մարել է կորպորատիվ արժեկտրոնային պարտատոմսերի առաջին տրանշը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է ընկերության ֆինանսական տնօրեն Արմեն Բերբերյանը:
Թողարկման ընդհանուր ծավալը կազմում էր 350 մլն դրամ, անվանական արժեքը` 50 000 դրամ, քանակը` 7000 հատ, արժեկտրոնային տոկոսադրույքը` տարեկան 10.5%, շրջանառության ժամկետը` 18 ամիս: Արմեն Բերբերյանը նշել է, որ ակտիվ ներդրողներին այս պարտատոմսերը ապահովել են 20-25 տոկոսանոց եկամտաբերություն:
“Վալլետտայի” թողարկման տեղաբաշխողի եւ շուկա ստեղծողի կարգավիճակում հանդես եկող “Արմսվիսբանկի” ներդրումային դեպարտամենտի տնօրեն Կարեն Տուրյանը տեղեկացրել է, որ երկրորդային շուկայում “Վալլետտայի” պարտատոմսերով գործարքների ծավալը կազմել է 770 մլն դրամ, ինչը ավելի քան կրկնակի գերազանցում է թողարկման ծավալը:
Կարեն Տուրյանը նշել է, որ այս թողարկման պարտատոմսերի առքուվաճառքի գործարքների ծավալը մինչեւ բորսայում ցուցակվելը կազմել է 80,5 մլն դրամ, ցուցակվելուց հետո` 448,7 մլն դրամ, պարտատոմսերի հետ ՌԵՊՕ գործարքների ծավալը` 282,6 մլն դրամ, պարտատոմսերով բորսային գործարքների միջին արժեքը` 10.51%:
Կարեն Տուրյանը նաև տեղեկացրել է, որ 2008 թվականին ընկերության պարտատոմսերի 3 թողարկումների ընդհանուր բորսայական շրջաանռությունը կազմել է 758 մլն 214 հազ. դրամ, ինչը կազմել է պարտատոմսերի ընդհանուր բորսայական շրջանառության 33.7%-ը:
“Վալլետտայի” ֆինանսական տնօրեն Արմեն Բերբերյանն ընդգծել է ՀՀ կապիտալի շուկայի “փայլուն ենթակառուցվածքը”` հավելելով, որ ներկայումս ընկերությունը քննարկում է կորպորատիվ պարտատոմսերի նոր թողարկման հնարավորությունը:

«Валлетта» погасила первый транш корпоративных облигаций
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване сообщил финансовый директор компании Армен Берберян.
Общий объем эмиссии составлял 350 млн драмов, номинальная стоимость – 50 000 драмов, количество – 7000, купонная ставка – 10.5% годовых, срок обращения – 18 месяцев.
Армен Берберян отметил, что активным инвесторам данные облигации обеспечили 20-25-процентную доходность.
Директор инвестиционного департамента «Армсвисбанка», являющегося андеррайтером и маркетмейкером эмиссии «Валлетты», Карен Турян сообщил, что на вторичном рынке объем сделок с облигациями «Валлетты» составил 770 млн драмов, что более чем вдвое превышает объем эмиссии.
Карен Турян отметил, что объем сделок по купле-продаже облигаций данной эмиссии до листинга на бирже составил 80,5 млн драмов, после листинга – 448,7 млн драмов, объем сделок репо с облигациями - 282,6 млн драмов, средняя стоимость биржевых сделок с облигациями – 10,51%.
Директор департамента по вкладам «Армсвисбанка» сообщил также, что общее биржевое обращение трех эмиссий «Валлеты» в 2008 году составило 758 млн 214 тыс. драмов, что составляет 33,7% от всего объема биржевого обращения облигаций.
Финансовый директор «Валлетты» Армен Берберян отметил «блестящую инфраструктуру» рынка капитала Армении, добавив, что в настоящее время компания рассматривает возможность новой эмиссии корпоративных облигаций.