Ամփոփվել են Junius ֆինանսական գրագիտության երկրորդ մրցույթի արդյունքները
Հայտնի են Junius ֆինանսական գրագիտության երկրորդ՝ նոյեմբեր ամսվա մրցույթի արդյունքները։ 3-8-րդ դասարանների 9 աշակերտ, որոնք ըստ արդյունքների զբաղեցրել են իրենց տարիքային խմբերում 1-3-րդ հորիզոնականները, Իդրամին հյուր էին եկել՝ պատմելու իրենց տպավորությունների, Junius-ի միջոցով սովորած ֆինանսական գիտելիքների մասին, եւ իհարկե, ստանալու իրենց մրցանակները։
Idram Junior հավելվածում Junius խաղը հայտնվել է դեռ անցած տարի։ 2025-2026 ուսումնական տարում խաղը վերածվել է մրցաշարի, որի ընթացքում յուրաքանչյուր մրցույթի հաղթողները կարող են ստանալ արժեքավոր նվերներ Idram Junior-ից։ Ի դեպ, մրցաշարը շարունակվելու է ողջ ուսումնական տարվա ընթացքում եւ նպատակ ունի խաղի միջոցով դպրոցականների շրջանում խրախուսել ֆինանսական գրագիտությունը։
«Շատ ոգեւորիչ է տեսնել, թե որքան ակտիվ են երեխաները խաղում, սովորում եւ մասնակցում մրցույթին։ Ավելին՝ նախորդ փուլերում հաղթած երեխաներից շատերը կրկին ունեցել են բարձր արդյունքներ, ինչը խոսում է Junius-ի արդյունավետության եւ երեխաների իրական հետաքրքրվածության մասին։ Միեւնույն ժամանակ, մեզ համար կարեւոր է, որ հնարավորինս շատ երեխաներ ունենան հաղթելու եւ մրցանակ ստանալու հնարավորություն։ Այդ պատճառով որոշում ենք կայացրել փոքրիկ կարգավորում մտցնել մեր խաղի կանոնների մեջ, ըստ որի՝ մեկ անգամ հաղթող ճանաչված աշակերտը հաջորդող երեք ամիսների ընթացքում առաջին երեք հորիզոնականում հայտնվելու դեպքում կստանան ոչ թե գլխավոր մրցանակաները, այլ խրախուսական նվերներ, իսկ եռյակը կհամալրվի հաջորդ հորիզոնականը զբաղեցրած մասնակիցներով», - նշել է Իդրամի եւ IDBank-ի հաղորդակցության եւ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթեւիկ Վարդեւանյանը։
Junius մրցույթներին կարող են մասնակցել Հայաստանի՝ 3-8-րդ դասարանի բոլոր աշակերտները։ Մրցույթում հաղթելու համար պետք է անցնել խաղի 50 մրցափուլերը հնարավորինս արագ եւ կուտակել առավելագույն միավորներ։ Ի դեպ, մրցանակները տրամադրվում են միայն այն հաղթող մասնակիցներին, որոնք ծնողի կողմից նույնականացված են որպես Idram Junior օգտատերեր, ինչպես նաեւ պատասխանել են հենց իրենց տարիքին համապատասխան հարցաշարի հարցերին։ Ճիշտ տարիքային խումբը պետք է ընտրել կարգավորումներ բաժնից։
Նշվում է, որ Junius ֆինանսական գրագիտության երրորդ՝ դեկտեմբեր ամսվա մրցույթն արդեն ընթացքի մեջ է եւ ավարտվելու է հունվարի 15-ին։
Idram Junior hավելվածը նախատեսված է 8-16 տարեկան օգտատերերի համար, որի միջոցով երեխաները հնարավորություն են ստանում անկանխիկ գումար ունենալ, անհպում վճարումներ կատարել, խնայել եւ ֆինանսական գրագիտություն սովորել, իսկ ծնողները՝ վերահսկել երեխաների ֆինանսական գործողությունները ժամանակակից եւ անվտանգ գործիքի միջոցով։

22.12.2025 | 13:41 Главная страница / Новости /
Стали известны результаты второго конкурса финансовой грамотности Junius, который прошёл в ноябре. Девять учеников 3–8 классов, занявших 1-3 места в своих возрастных группах, посетили офис Idram, чтобы поделиться впечатлениями, рассказать о финансовых знаниях, полученных благодаря Junius, и, конечно, получить заслуженные призы.
Игра Junius появилась в приложении Idram Junior в прошлом году. В 2025-2026 учебном году она превратилась в полноценный турнир, в рамках которого победители каждого этапа получают ценные подарки от Idram Junior. Турнир будет продолжаться на протяжении всего учебного года и направлен на повышение финансовой грамотности школьников в игровой и увлекательной форме.
«Нас очень воодушевляет то, насколько активно дети играют, учатся и участвуют в конкурсе. Более того, многие участники, уже побеждавшие в предыдущих раундах, вновь показывают высокие результаты, что свидетельствует об эффективности Junius и искреннем интересе детей к игре. В то же время для нас важно, чтобы как можно больше школьников имели возможность победить и получить призы. Именно поэтому мы решили внести небольшие изменения в правила игры: если участник, уже признанный победителем, в течение следующих трёх месяцев снова займёт одно из первых трёх мест, он получит поощрительные подарки вместо главных призов, а тройка лидеров будет дополнена участниками, занявшими следующие позиции», - отметила руководитель отдела коммуникаций и программ социальной ответственности Idram и IDBank Татевик Вардеванян,.
Принимать участие в конкурсах Junius могут все ученики 3-8 классов в Армении. Для победы необходимо как можно быстрее пройти 50 раундов игры и набрать максимальное количество баллов. Обращаем внимание, что призы вручаются только тем победителям, чьи родители идентифицировали их как пользователей Idram Junior, а также заполнили анкету, соответствующую возрасту ребёнка. В настройках приложения необходимо выбрать правильную возрастную группу.
Отметим, что третий конкурс финансовой грамотности Junius, стартовавший в декабре, уже проходит и завершится 15 января.
Приложение Idram Junior предназначено для пользователей в возрасте от 8 до 16 лет. Оно предоставляет детям возможность пользоваться безналичными деньгами, совершать бесконтактные платежи, копить средства и осваивать основы финансовой грамотности, а родителям - удобно и безопасно отслеживать финансовую активность своих детей.