IDBank-ը ԵՊՀ «Փոխակերպվող տնտեսություն» միջազգային գիտաժողովի հովանավորն է
Հոկտեմբերի 8-ին ԵՊՀ տնտեսագիտության եւ կառավարման ֆակուլտետում մեկնարկել է «Փոխակերպվող տնտեսություն. մարդկային կապիտալի զարգացում, ստեղծարար նորարարական տնտեսություն, կայուն ներառական աճ» խորագրով 2-րդ միջազգային գիտաժողովը:
Գիտաժողովի կազմակերպիչներն են Երեւանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության եւ կառավարման ֆակուլտետն ու Տարածաշրջանային գիտության ակադեմիան։
IDBank-ը գիտաժողովի հովանավորն է: Բանկի Վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանի խոսքով՝ բանկը կարեւորում է տնտեսագիտական մտքի զարգացումն ու Հայաստանի՝ այս տեսանկյունից միջազգային գիտական քարտեզի վրա դիրքավորումը։
«Շատ կարեւոր է, որ գիտաժողովի կողքին նաեւ բանկային համակարգն է, ի դեմս IDBank-ի, որովհետեւ իրականում, ցավոք սրտի, շատ հաճախ նմանատիպ քննարկումները թվում է՝ զուտ ակադեմիական են, մասնավոր հատվածին չեն առնչվում։ Այնինչ, այս քննարկումների գլխավոր նպատակը հասարակության բարեկեցության բարձրացումն է»,- ասել է ԵՊՀ տնտեսագիտության եւ կառավարման ֆակուլտետի դեկան Կառլեն Խաչատրյանը:
Գիտաժողովի նպատակը նորարարական հետազոտությունների արդյունքների տարածման համար հարթակ ապահովելն է, որը հետագայում կխթանի ակադեմիական շրջանակների եւ աշխարհի տարբեր գիտակրթական հաստատությունների մասնագետների միջեւ համագործակցությունը:
«Վերաիմաստավորելով աճը հանուն կլիմայական ավելի ճկուն ապագայի» թեմայով պանելային քննարկման թիրախում գլխավոր հարցը սա է՝ ինչպե՞ս կարող է մաքուր էներգիային անցումը վերաձեւակերպել տնտեսական աճի մոդելները եւ ապահովել կայունություն, համաչափ զարգացում եւ բարօրություն ինչպես զարգացած, այնպես էլ զարգացող տարածաշրջաններում։ Բանախոսների շարքում է IDBank-ի Կորպորատիվ բանկինգի գծով տնօրենի տեղակալ Երվանդ Ասլանյանը։
«Մենք բոլորս ապրում ենք մի մոլորակի վրա եւ եթե այդ մոլորակի հետ չվարվենք մեր տան նման, վաղը կունենանք լուրջ խնդիրներ։ Այո, միգուցե կան ավելի հրատապ՝ «վառվող» հարցեր, բայց կլիմային, շրջակա միջավայրին ուղղված գործառույթները, ամբողջությամբ չի կարող հեռացվել օրակարգից եւ դրա շուրջ պետք է անընդհատ եւ հետեւողական աշխատել։ Ինչ վերաբերում է միջոցառմանը, ապա նմանատիպ նախագծերը բարձրացնում են հասարակության տեղեկացվածության մակարդակը, հնարավորություն տալիս շատ ավելի լայն շրջանակի ընդունել, պատկերացնել, հասկանալ, թե ինչ ազդեցություն կունենա իրենց գործունեությունը շրջակա միջավայրի վրա, իսկ բանկը կարող է օգնել նրանց հասնել այնպիսի նշաձողի, որ հնարավորինս նվազեցվեն այդ ազդեցությունները»,- ասել է Երվանդ Ասլանյանը։

IDBank – спонсор Международной конференции ЕГУ «Трансформирующаяся экономика»
8 октября на факультете экономики и управления Ереванского государственного университета (ЕГУ) стартовала вторая международная конференция под названием: «Трансформирующаяся экономика: развитие человеческого капитала, креативная инновационная экономика, устойчивый инклюзивный рост».
Конференция была организована факультетом экономики и управления ЕГУ совместно с Академией региональных наук.
Спонсором конференции является IDBank. По словам председателя Правления банка Мгера Абраамяна, банк придаёт большое значение развитию экономической мысли и позиционированию Армении на международной научной карте в этом контексте.
Очень важно, что рядом с конференцией находится и банковская система - в лице IDBank, поскольку, к сожалению, подобные обсуждения часто кажутся сугубо академическими и не связанными с частным сектором. Однако главная цель этих обсуждений - повышение благосостояния общества», - отметил декан факультета экономики и управления ЕГУ Карлен Хачатрян.
Цель конференции - предоставить платформу для распространения результатов инновационных исследований, которая в будущем будет способствовать сотрудничеству между академическими кругами и специалистами из различных научных и образовательных учреждений мира.
В рамках панельной дискуссии на тему «Переосмысление роста ради более устойчивого к климату будущего» был затронут ключевой вопрос: Как переход к чистой энергии может трансформировать модели экономического роста и обеспечить устойчивость, сбалансированное развитие и благосостояние как в развитых, так и в развивающихся регионах? Среди спикеров - заместитель директора по корпоративному банковскому обслуживанию IDBank Ерванд Асланян.
«Мы все живем на одной планете, и если не будем относиться к ней как к своему дому, завтра столкнёмся с серьёзными проблемами. Да, возможно, есть более насущные, «горящие» вопросы, но климатическая повестка и экологические вопросы не могут быть полностью исключены из повестки дня — над этим нужно постоянно и последовательно работать. Что касается мероприятия, то подобные проекты повышают уровень информированности общества, дают возможность более широкой аудитории осознать и понять, какое влияние их деятельность оказывает на окружающую среду. А банк может помочь им достичь такого уровня, при котором это воздействие будет минимизировано», - сказал Ерванд Асланян.