Բիզնես համայնքը ծանոթացել է Telcell ընկերության բաժնետեր դառնալու առաջարկին
Հայաստանի գործարար համայնքը եւ առաջատար մասնագետները քննարկել են Telcell ընկերության բաժնետեր դառնալու հնարավորությունները: Սեպտեմբերի 24-ին Telcell ընկերությունը ֆինանսական ոլորտի առաջատարների հետ քննարկել եւ ներկայացրել է բաժնետոմսերի գնման հնարավորությունները։
«Ուրախ եմ, որ մեր ընկերության բաժնետեր դառնալու առաջարկն այսչափ հետաքրքրություն է առաջացրել։ Սա ցուցիչ է, որ Telcell ընկերության գրանցած տարիների կայուն աճը տեսանելի է նաեւ հանրությանը, եւ դա ոգեւորիչ է։ Գործընկերների վստահությունն, իհարկե, ամենակարեւորն է, բայց մենք այսօր ցանկանում ենք առավել բաց ու թափանցիկ ներկայացնել դրա հիմքերը՝ ի դեմս մեր գրանցած ցուցանիշների։
Գաղտնիք չէ, որ առաջինը լինելով տերմինալային բիզնեսում` 17 տարիների ընթացքում մենք ոչ միայն կարողացել ենք պահպանել մեր առաջատար դիրքերը խիստ մրցակցային դարձած շուկայում, այլեւ դիվերսիֆիկացրել ենք մեր պորտֆելը մի շարք ռազմավարական ուղղություններով՝ ստեղծելով էկոհամակարգային բիզնես։ Դրա արդյունքում մեր օգտատերերի քանակը 5 տարվա կտրվածքով աճել է շուրջ 25 անգամ, իսկ շրջանառության ծավալները՝ շուրջ 14 անգամ։
Անդրադառնալով ընկերության թողարկված բաժնետոմսերին՝ պետք է նշեմ, որ ընկերությունն արել է առավելագույնը, որպեսզի մարդիկ ցանկանան այստեղ ներդրում կատարել ոչ միայն այն պատճառով, որ Telcell-ը ազգային վճարահաշվարկային դիրքավորմամբ եւ մեծ հեռանկարով ընկերություն է, այլեւ նրա համար, որ այս առաջարկը պետք է համարել ողջամիտ եւ շահավետ ֆինանսական որոշում»,- ասել է «Թել-Սել» բաց բաժնետիրական ընկերության գլխավոր տնօրեն Արտյոմ Ղազարյանը:
Նա հյուրերին է ներկայացրել Telcell ընկերության նոր թողարկված բաժնետոմսերի գնման առաջարկը: Միջոցառման ժամանակ հրավիրված պանելային քննարկմանը խոսել են ոլորտի առաջատար մասնագետներ, այդ թվում նաեւ Telcell ընկերության խորհրդի անդամ Վաչե Գաբրիելյանը, ընկերության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Լիանա Հունանյանը, «Արմբրոկ» ներդրումային ընկերության գլխավոր տնօրեն Արամ Կայֆաջյանը եւ «Ֆինարմ» ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Կարեն Զաքարյանը։
«Մեր շրջանառությունը վերջին 7 տարվա ընթացքում գրանցել է միջինում տարեկան 28% աճ, եւ այս տարի արդեն մեր կանխատեսումներով պետք է ունենանք մոտ 2,2 մլրդ դրամի շահույթ: Այլ կերպ ասած՝ կանխատեսում ենք, որ կունենանք ոչ պակաս, քան 20% աճ՝ համեմատած 2023-ի հետ»,- ընկերության ֆինանսական ցուցանիշերը ներկայացնելիս ասել է Telcell ընկերության ֆինանսական տնօրեն Թամարա Սարգսյանը:
Սեպտեմբերի 18-ին Telcell ընկերությունը հայտարարել է շուրջ 1,5 մլրդ ընդհանուր արժեքով բաժնետոմսերի հրապարակային առաջարկի մասին, որոնց վաճառքի վերջնաժամկետը 2024թ. նոյեմբերի 30-ն է։ Բաժնետոմսերի տեղաբաշխումն իրականացնում է «Արմբրոկ» ներդրումային ընկերությունը, իսկ արժեթղթերի պահառությունը՝ Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիան: Մեկ բաժնետոմսի արժեքը 400 ՀՀ դրամ է, իսկ նվազագույն քանակը առաջին գնման դեպքում՝ 10 բաժնետոմս։ Քաղաքացիները բաժնետոմսեր կարող են գնել Telcell Wallet հավելվածում, ինչպես նաեւ «Արմբրոկ» ներդրումային ընկերության գրասենյակում։ Ավելի մանրամասն տեղեկության համար կարող եք այցելել invest.telcell.am կայքը։

Представители бизнеса ознакомились с предложением о покупке акций компании Telcell
Представители армянского делового сообщества и ведущие профессионалы приняли участие в состоявшейся в центре Еревана встрече с целью обсуждения возможностей приобретения акций Telcell. 24 сентября руководство Telcell в рамках открытых и прозрачных обсуждений с ведущими представителями финансового сектора представило возможности покупки ценных бумаг компании.
«Я счастлив, что предложение стать нашим акционером вызвало столь широкий интерес. Это говорит о том, что общественность также отмечает устойчивый рост Telcell, зафиксированный на протяжении многих лет, что действительно радует. Безусловно, доверие наших партнеров имеет для нас первостепенную важность, однако сегодня мы хотели бы более открыто и прозрачно представить то, на чем это доверие основывается, а именно – наши зарегистрированные показатели.
Не секрет, что, будучи первыми, кто начал работать с платежными терминалами, на протяжении последующих 17 лет мы не только сохраняли свои лидирующие позиции на этом все более высококонкурентном рынке, но и сумели диверсифицировать свой портфель, включив в него несколько стратегических направлений и таким образом создав экосистемный бизнес. В результате число наших клиентов за последние 5 лет возросло почти в 25 раз, а показатели оборота увеличились 14-кратно.
Что касается размещения акций компании, хочу отметить, что мы сделали все возможное для того, чтобы люди хотели инвестировать в наши ценные бумаги не только потому, что Telcell – это компания, позиционирующая себя как национальный платежный оператор и имеющая большие перспективы, но и потому что посчитают такое финансовое вложение разумным и выгодным», – заявил генеральный директор Telcell Артем Казарян.
Он представил гостям новое предложение о приобретении акций компании. На панельной дискуссии в ходе встречи выступили ведущие специалисты области, в том числе член правления Telcell Ваче Габриелян, заместитель генерального директора Лиана Унанян, генеральный директор компании «Армброк» Арам Кайфаджян и исполнительный директор ассоциации «Финарм» Карен Закарян.
«В течение последних 7 лет наш оборот рос в среднем на 28% в год. В этом году, по нашим оценкам, прибыль компании составит примерно 2,2 млрд. драмов. То есть в этом году мы ожидаем не менее, чем 20%-й рост в сравнении с 2023 годом», - представляя вниманию гостей показатели Telcell заключила финансовый директор Тамара Саргсян.
18 октября текущего года Telcell объявила о выпуске акций общей стоимостью порядка 1,5 млрд. драмов, крайний срок размещения которых – 30 ноября 2024 года. Размещение акций проводит инвестиционная компания «Армброк», а услуги хранения ценных бумаг предоставляет Центральный депозитарий Армении. Цена размещения одной акции – 400 драмов, минимальное количество при первой покупке – 10 акций. Пользователи Telcell Wallet могут приобрести ценные бумаги через приложение. С более подробной информацией можно ознакомиться на сайте invest.telcell.am.