Բաֆեթը կրճատում է իր մասնաբաժինները Bank of America-ում եւ Apple-ում
Ամերիկացի միլիարդատեր Ուորեն Բաֆեթին պատկանող Berkshire Hathaway ընկերությունը վաճառել է Bank of America-ի $982 միլիոն արժողությամբ բաժնետոմսերը, գրում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը։
Նշվում է, որ գործարարը մտադիր է շարունակել իր ներդրումների կրճատումը ԱՄՆ երկրորդ խոշորագույն բանկում, սակայն չի հայտնում այս որոշման պատճառները։ Հուլիսին նա արդեն վաճառել էր Bank of America-ի բաժնետոմսերը՝ ընդհանուր $5,4 միլիարդ ծավալով` կրճատելով իր մասնաբաժինը բանկում գրեթե 13%-ով:
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ Բաֆեթը Bank of America-ում սկսել էր ներդրումներ կատարել 2011 թվականից, երբ բանկի բաժնետոմսերի արժեքը կազմում էր մոտ $5: Հուլիսյան վաճառքների փուլերից առաջ այս տարի Bank of America-ի արժեթղթերն աճել էին 31%-ով, սակայն Բաֆեթի կողմից կորպորացիայում ներդրումների կրճատումից հետո դրանք կորցրեցին 10%`նվազելով մինչեւ $39,67 մեկ բաժնետոմսի համար:
Bloomberg-ի տվյալներով՝ Բաֆեթի բաժնետոմսերի վաճառքների փուլերը նշանավորում են 93-ամյա միլիարդատիրոջ՝ բանկում իր ներդրումներից ամենամասշտաբային ելքը: Չնայած դրան՝ Բաֆեթը շարունակում է մնալ Bank of America-ի խոշորագույն բաժնետերը՝ նրան են պատկանում $35,9 միլիարդ արժողությամբ արժեթղթեր։
Գործակալությունը նշում է, որ ներդրումները Bank of America-ում նախկինում երկար ժամանակ ծառայել են որպես բանկի ղեկավարի պաշտոնում ամերիկացի իրավաբան եւ ներդրումային բանկիր Բրայան Մոյնիհանի աշխատանքին Բաֆեթի կողմից հավանության նշան:
Ավելի վաղ The Wall Street Journal-ը հայտնել էր, որ Բաֆեթը վաճառել է նաեւ Apple-ում իր բաժնետոմսերի գրեթե կեսը: Վաճառքը տեղի է ունեցել այս տարվա երկրորդ եռամսյակում, մնացած մասնաբաժինը հունիսի վերջին գնահատվել է $84,2 միլիարդ։

Баффетт сокращает свои доли в Bank of America и Apple
Компания Berkshire Hathaway, принадлежащая американскому миллиардеру Уоррену Баффетту, продала акции Bank of America на сумму $982 млн, пишет ТАСС со ссылкой на агентство Bloomberg.
Отмечается, что бизнесмен намерен продолжить сокращение своих инвестиций во втором по величине банке США, однако не раскрывает причин такого решения. В июле он уже продал акции Bank of America на общую сумму в $5,4 млрд, сократив свою долю в банке почти на 13%.
Агентство напоминает, что Баффетт начал вкладываться в Bank of America в 2011 году, когда стоимость акции банка составляла около $5. До начала июльской серии продаж бумаги Bank of America в этом году выросли на 31%, однако после сокращения инвестиций Баффетта в корпорацию они потеряли 10%, упав до уровня в $39,67 за акцию.
По данным Bloomberg, серия продаж акций Баффеттом знаменует самый масштабный выход 93-летнего миллиардера из его вложений в банк. Несмотря на это, Баффетт по-прежнему остается крупнейшим держателем акций Bank of America: он владеет бумагами на сумму $35,9 млрд.
Агентство отмечает, что инвестиции в Bank of America ранее долгое время служили знаком одобрения Баффеттом деятельности американского юриста и инвестиционного банкира Брайана Мойнихана на посту главы банка.
Ранее газета The Wall Street Journal сообщала, что Баффетт также продал почти половину своей доли в корпорации Apple. Продажа состоялась во втором квартале текущего года, оставшийся пакет на конец июня оценивался в $84,2 млрд.