Ղազախստանն առաջարկում է արգելել 7 տարուց հին մեքենաների ներմուծումը ԵԱՏՄ
Ղազախստանի իշխանությունները մտադիր են արգելել 7 տարուց հին ավտմեքենաների ներմուծումը երկիր եւ այդ նպատակով պատրաստվում են նախաձեռնել նման որոշման ընդունումը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) տարածքում։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է Ղազախստանի արդյունաբերության նախարարության ինտեգրման եւ միջազգային համագործակցության վարչության տնօրեն Ադիլբեկ Բեկտիբաեւը։
«Մենք կփորձենք նյութերը ներկայացնել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) խորհրդի նիստին՝ տեխնիկական կանոնակարգում նման փոփոխություններ կատարելու համար»,- ասել է Բեկտիբաեւը։

Казахстан намерен инициировать запрет на ввоз в ЕАЭС автомобилей старше 7 лет
Власти Казахстана намерены запретить ввоз в страну автотранспортных средств старше семи лет и для этого собираются инициировать принятие таких мер на пространстве Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Как сообщает ТАСС, об этом заявил директор департамента интеграции и международного сотрудничества министерства промышленности Казахстана Адилбек Бектибаев.
«Мы постараемся внести материалы на заседание совета Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) для внесения таких изменений в техрегламент», - сказал Бектибаев.