Ընկերությունները մատչելի միջոցների կարիք ունեն՝ արտաքին շուկաներում մրցունակ լինելու համար
19.06.2024 | 15:10 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
Այդ մասին նա ասել է Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի (ՄՊՀ) եւ ՀԲ համատեղ կազմակերպած աշխատաժողովի ժամանակ:
ՄՊՀ նախագահ Գեղամ Գեւորգյան ասել է, որ 2020 թվականին հանձնաժողովը պետական օժանդակությունների կարգավորման նոր փուլ հաղթահարեց, իսկ 2019 թվականից սկսած առաջին անգամ սկսեց հետեւել պետական մարմինների գործողություններին: Արդյունքում՝ արդեն առկա է 19 ավարտված վարույթ` ընդդեմ պետական մարմինների:
«Սա կարեւոր ազդակ է բիզնեսին, որ հանձնաժողովը՝ որպես ինքնավար մարմին, պաշտպանում է բիզնեսին նաեւ պետությունից՝ միջամտելով այն դեպքերում, երբ օժանդակությունների տրամադրումը կամ որեւէ այլ որոշում կամ գործողություն կարող է շուկայում ստեղծել անհավասար մրցակցային պայմաններ»,- նշել է ՄՊՀ նախագահը:
«Հայաստանում գործարար միջավայրը բարելավվել է՝ մրցակցության ընկալմանը զուգահեռ, սակայն արտադրական եւ ծառայություններ մատուցող ընկերությունները դեռեւս արձանագրում են աճի խոչընդոտներ՝ կապված ֆինանսների, մրցակցության եւ մարդկային կապիտալի հետ: Ինչ վերաբերում է արտահանման շուկաներում Հայաստանի մրցունակության բարձրացմանը՝ ընկերությունները պահանջում են բարձրորակ եւ մատչելի միջոցների հասանելիություն»,- ասել է Կարոլին Գեգինատը։