ՎԶԵԲ-ը “ՎՏԲ-Հայաստան բանկին” հատկացրել է $ 10 մլն
Երեւան /Մեդիամաքս/. Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը /ՎԶԵԲ/ միկրո եւ փոքր ձեռնարկությունների /ՄՓՁ/ վարկավորման նպատակով “ՎՏԲ-Հայաստան բանկ” ՓԲԸ-ին երեք տրանշով $ 10 մլն-ի չափով վարկ է հատկացրել:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը տեղեկացրել են ՎԶԵԲ-ում, ծրագիրը Հայաստանի վարկունակ ՄՓՁ-ներին հնարավորություն կտա օգտվել ֆինանսավորման միջնաժամկետ հուսալի աղբյուրներից:
“Միկրո եւ փոքր ձեռնարկությունները հիմք են հանդիսանում զարգացող տնտեսությամբ երկրների համար, եւ Հայստանում առկա է ՄՖՁ ֆինանսավորման զգալի չբավարարված պահանջարկ”,- նշել է ՎԶԵԲ-ի Փոքր բիզնեսի խմբի տնօրեն Չիկակո Կունոն:
“Մենք հույս ուենք ֆինանսներն ավելի հասանելի դարձնել մարզային, միկրո եւ փոքր ձեռնարկությունների համար` շեշտադրելով “ՎՏԲ-Հայաստան բանկի” ներկայությունը երկրի բոլոր շրջաններում”,- հավելել է Կունոն:

ЕБРР предоставил «Банк ВТБ (Армения)» $ 10 млн
Ереван /Медиамакс/. Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР)  предоставил ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» кредит в размере $ 10 млн тремя траншами для кредитования микро- и малых предприятий (ММП).
Как сообщили Медиамакс в ЕБРР, данная программа предоставит возможность кредитоспособным ММП Армении воспользоваться надежными источниками среднесрочного финансирования.
«Микро- и малые предприятия являются основой для стран с развивающейся экономикой, и в Армении неудовлетворенный спрос в отношении их финансирования», - заявила директор группы малого бизнеса ЕБРР Чикако Куно.
«Мы надеемся сделать финансы более доступными для областных, микро- и малых предприятий, делая акцент на присутствии «Банка ВТБ (Армения)» во всех областях страны»,- добавила Куно.